Türkiye'nin en iyi haber sitesi

e karşı turuncu farkındalık

'de 4 Şubat Dünya Günü'de yüksekliğinde 45 katlı 'ler turuncuya boyandı.

Giriş Tarihi: 6.2.2018 17:30
Kansere karşı turuncu farkındalık

Dünya Kanser Günü'nde, kanser ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını hedeflemek amacıyla dünya genelinde çeşitli etkinlikler yapıldı.

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği (TROD)'nin girişimiyle, 4 Şubat Pazar akşamı İzmir'in Bayraklı ilçesinde bulunan 200 metre yüksekliğinde 45'er katlı iki kuleden oluşanFolkart Towers'ler turuncuya boyandı. "Yapabiliriz- Yapabilirim" sloganı ile Dünya Kanser Günü yazısı kulelere yansıtılarak kanserden korunmaya karşı ilgi çekildi.

Dernek üyeleri de kuleleri gören noktalarda buluşarak, ellerinde sloganlar ve görseller olan dövizlerle özellikle kanserden korunmaya dikkat çekti. TROD Başkanı Prof. Dr. Esra Kaytan Sağlam, "Kanser hastalığı çözümsüz değil ve doğru tedavilerle pek çok hasta tamamen hastalıktan kurtulabilir. Hastaların kendileri için 'Yapabilirim'in en önemlilerinden biri kontrollerini atlamamak, erken dönemlerde doktora başvurmak.

Kanser algısı maalesef hastalığın kendinden daha ön plana çıkmış durumda. Kanser eşittir ölüm algısı, hastaları ve yakınlarını sarsmakta. Oysaki günümüzde pek çok tedavi yöntemi gelişti ve hastalıkta oldukça başarılı sonuçlar elde ediliyor.

Bilinen risk faktörlerinin en başında sigara geliyor. Düzenli ve uygun beslenme rejimleri ve egzersizle kanser hastalarında da daha yüksek kontrol oranları elde etmek mümkün. Güneş enerjisinden faydalanalım ama fazlasından korunmak da önemli" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kansere karşı turuncu farkındalık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN