Türkiye'nin en iyi haber sitesi

8 bin yıllık ‘Güneş mührü’

Yeşilova Höyüğü’nde sürdürülen kazılarda, yaklaşık 8 bin yıl öncesine ait 7 cm çapında, dönemin yöneticilerinin kullandığı “Güneş mührü” gün yüzüne çıkarıldı

Giriş Tarihi: 10.11.2018
8 bin yıllık ‘Güneş mührü’
İzmır'ın en eski yerleşim alanı olduğu tespit edilen Yeşilova Höyüğü'nde, 2005'te başlayan arkeolojik kazılar, yeni buluntularla tarihe ışık tutuyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ege Üniversitesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Bornova Belediyesi'nin desteğiyle sürdürülen kazılarda, bugüne kadar 8 bin yıllık ana Tanrıça heykeli başı, ayı heykelciği ve serçe formunda biberon gibi birçok bulguya rastlandı. Höyükte, 2017- 2018 döneminde ise 210'dan fazla pişmiş toprak ve kemik bulundu. Buluntular arasında en çok ilgi çekenlerden biri de 8 bin yıl önceye tarihlenen ve üzerinde güneş sembolü bulunan yönetici mührü oldu.

7 IŞIK ŞUASI VAR
Yeşilova Höyüğü Kazı Heyeti Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Zafer Derin, metalin bilinmediği çağlardaki yaşamın izini sürdüklerini ve dönemin günlük hayat, yeme alışkanlıklarına ilişkin bilgi edindiklerini söyledi. Kazılarda, son olarak 8 bin yıl öncesinden, neolitik ya da Cilalı Taş Devri'ne ait bir mühür çıkarmanın heyecanını yaşadıklarını aktaran Derin, buluntunun, büyüklük ve motif açısından büyük önem taşıdığına işaret etti. Güneş mührüne ilişkin bilimsel yayın yapacaklarını ve bütün dünyaya bu önemli buluntuyu duyuracaklarını dile getiren Derin, Ege uygarlıklarıyla ilgili çalışanların bu gelişmeye ilgi göstereceğini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
8 bin yıllık ‘Güneş mührü’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN