Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kış yaklaşıyor aman dikkat

Havalar soğudu kombi ve sobalar yanmaya başladı. Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı, kombi bakımı ve baca kontrollerinin bir an önce yapılması konusunda vatandaşları uyardı

Giriş Tarihi: 10.11.2018
Kış yaklaşıyor aman dikkat
Kış aylarının gelmesiyle birlikte kombi ve sobalar soğuk havalara hazırlanıyor. Hayati önem taşıyan kombi, soba ve baca bakımı konusunda uzmarlar uyarıyor. Makine Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Yüksel Yaşartekin, İzmirliler'e havalar iyice soğumadan gerekli kontrollerin bir an önce yaptırmaları tavsiyesinde bulundu. Teknik verilere göre mahal sıcaklıklarının normal koşullarda 20-22 derece olması gerektiğine dikkat çeken Yaşartekin, "Bu aralık, insanların kendilerini ısıl anlamda konforlu ve rahat hissettikleri sıcaklık aralığıdır. Genelde uygulamada tüketiciler bu sıcaklığın üstüne çıkmaktadırlar. Bu yüksek sıcaklıklar, hava kuruduğu için üst solunum yolları hastalıklarına zemin hazırlamaktadır" diye konuştu. Ortam sıcaklığının yüksek olmasının yakıt tüketimini de olumsuz yönde etkilediğine dikkat çeken Yaşartekin, "Ortam sıcaklığının 1 derece yükseltilmesi yakıt tüketiminde şehirlere göre değişen %7 ile %10 dolaylarında artışlar ortaya çıkarmaktadır. Daha ekonomik bir ısınma için ısı yalıtımının da çok önemli. Binalarda çatı izolasyonu %7, dış duvar izolasyonu %40, pencere kapı izolasyonu %30, dış kapı merdiven boşlukları %10, döşeme %6 oranlarında enerji tasarrufu sağlayacaktır" dedi.

AMAN DİKKAT
Bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal sonucu her yıl binlerce kişinin soba, şofben kullanımlarından kaynaklı karbonmonoksit zehirlenmesiyle karşı karşıya kaldığını hatırlatan Yüksel Yaşartekin, "Hidrokarbon içeren kömür, LPG, sıvı yakıt ve doğal gaz gibi fosil yakıtlar ile kullanılan soba, şofben vb. cihazların hatalı montaj ve yanlış kullanımından oluşan kazalar, özellikle alçak basınçlı - lodoslu havaların sık yaşandığı kış aylarında artmaktadır. Kokusuz ve renksiz bir gaz olan karbonmonoksitten kaynaklanan zehirlenmelerin, özellikle uykuda iken farkına varılmasının güçlüğü, bu zehirlenmeye karşı önlemler konusunda daha bilinçli olunmasını gerektirmektedir" dedi. Öte yandan temizliği ve bakımı yapılmayan bacaların zehirlenmelere ve yangınlara neden olacağını belirten Yaşartekin, "Bacalar, kömür gibi fazla miktarda is bırakan yakıt kullandığınız takdirde en az 2 ayda bir, diğer yakıtları (sıvı ve gaz gibi) kullandığınız takdirde en az 3 ayda bir temizlenmelidir. Tek kolonlu bacaya kesinlikle birden fazla bağlantı yapılmamalıdır. Baca ile duvar arasında tam bir sızdırmazlık olmalıdır. Kömürlü sobalar ise TSE damgalı olmalı. Soba aşırı doldurulmamalıdır. Yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalıdır. Özellikle alçak basınçlı- lodoslu havalarda ölüm olayları artmaktadır" diye konuştu.

NASIL DAHA FAZLA VERİM ALINIR?

Düşük ısıda sürekli yakmak, kesintili yakmaktan daha ekonomik.
Pencere ve kapılarınızda hava sızdırmazlığı sağlanmalı.
Güney cepheli pencerelerden güneş girmesini sağlayınız.
Radyatörlerin üstleri ve önleri kapatılmamalı.
Kullanılmayan odaların radyatörleri kısılmalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kış yaklaşıyor aman dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN