Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tatil, çocuk-ebeveyn ilişkileri için fırsat

Yaklaşık 18 milyon öğrenci hem karnelerini almanın hem de yaz tatiline girmenin heyecanını yaşıyor. Uzmanlar, doğru yaz tatilinin çocuk ile anne-babanın ilişkisini geliştireceğini söyledi

Giriş Tarihi: 14.6.2019
Tatil, çocuk-ebeveyn ilişkileri için fırsat

Yaz tatili öncesi velilere önemli tavsiyelerde bulunan Yaşar Üniversitesi Psikoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Ilgın Başaran, dikkat çeken uyarılar yaptı. "Karneyi yalnızca sayısal değerler olarak görmemek lazım" diyen Başaran, "Bu nedenle karnede notlar ne kadar kötü olursa olsun öncelikle öğrenciden bunun nedenlerini anlatmasını beklemek daha doğru olacaktır; çünkü mutlaka bir gerekçesi olacaktır. Bırakın öncelikle durumu kendisi yorumlasın. Öte yandan veliler de, öğretmen tarafından doldurulan görüşler kısmına dikkat etmeli. Ancak bunlar da standart ve hemen hemen aynı olan görüşlerden oluşmamalı" dedi.

KIYASLAMAYIN
Her çocuğun başarısını kendi içinde değerlendirmek gerektiğinin altını çizen Başaran, öğrenci başarılarının birbirleriyle kıyaslanmasının yanlış olduğunu söyledi. Yaz tatilinde yapılabilecek aktivitelere de değinen Ilgın Başaran, "Çocuğun zamanını iyi değerlendirebilmesi için aileler tatili nasıl geçireceklerini önceden planlamalı. Yaz döneminde tatile gitmek, yeni yerler, tarihi ve doğal güzellikleri gezmek hem çocukanne- baba ilişkisini yakınlaştıran bir deneyim olacak hem de çocuğun ufkunu genişletecektir. Evde gürültüsüz ve sakin bir ortam da oluşturulabilir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatil, çocuk-ebeveyn ilişkileri için fırsat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN