Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyük usta böyle olur

Satrançta son 13 yılın Şampiyonu oldu. Bilgisini çocuklara anlatarak, milli takıma sporcu gönderdi. Aynı zamanda avukat da olan , ‘Büyükusta böyle olur’ dedirtti

Giriş Tarihi: 14.7.2019
Büyük usta böyle olur

9 yasındayken abilerinin 'sen kızsın, oynayamazsın' demesi üzerine basladıgı satrançta, imkansızı basardı. Küçük yasta elde ettigi basarılarını son 13 yılın üst üste Türkiye Sampiyonu olarak süsledi. Bildiklerini kendine saklamak yerine çocuklara da anlatmak için kolları sıvadı. 2007 yılında ailecek Betül Cemre Akademi'yi kurdu. Türkiye sampiyonları yetistirdi, Milli Takım'a sporcu gönderdi. Aklını, zekasını egitimde de gösterdi, iki üniversite bitirdi ve basarılı bir avukat oldu. Yaptıklarıyla ve yapmak istedikleriyle 'Büyükusta böyle olur' dedirten milli sporcu Betül Cemre Yıldız Kadıoglu (30), "Dünya çapında basarılı sporcular yetistirmek en büyük hedefim" dedi.

¦ Satranç ile nasıl tanıstın? 3. sınıfta okuyordum. Iki abim evde zaman zaman yere uzanarak bir seyler oynuyordu. Ben de onların ne yaptıklarını anlamaya çalısırdım. Ama ikisi de önce sasırıp sonra gülerek "sen çok küçüksün, hem de kızsın" diyerek beni reddettiler. O sıralarda gizlice okuldaki satranç egitimine yazıldım. Bundan ailemin haberi yoktu. Ödeme yapmaları gerektigi zaman bilgilendirdim. Çok sasırmıslardı. Bir ay kadar sonra Izmir Yas Grupları Satranç Sampiyonası vardı. Satranç ögretmenim Abdullah Ilhan'ın ısrarı ile katıldım. Bütün maçlarımı kazanarak Izmir 10 Yas Altı Kızlar Satranç Sampiyonu olmustum. Iste satranç serüvenim böyle basladı. Izmir Sampiyonlugunun ardından Türkiye Sampiyonası'na katıldım. O turnuvada da 8. olmustum. Turnuvadan dönerken seneye ben Türkiye Sampiyonu olacagım diyerek ayrıldım. Ve bir sene çalısmanın ardından sözümü tutarak 1999 yılı Türkiye 10 Yas Altı Kızlar Satranç Sampiyonu olarak milli sporculuga ilk adımımı attım.

REKOR ÜSTÜNE REKOR
¦ Kupaların kurdugunuz akademinin her kösesini süslüyor. En büyük basarıların neler oldu? 1999 yılından sonra Yas Gruplarında Türkiye Sampiyonluklarım devam etti. 2000 yılında yas sınırı olmayan Türkiye Kadınlar Satranç Sampiyonası'na katıldım. 11 yasında Türkiye Kadınlar 2.si olarak bir rekor kırdım. 2000 Satranç Olimpiyatları'nda oynayan en küçük milli sporcu oldum. 2002 yılında 13 yasında iken Türkiye Kadınlar Satranç Sampiyonu olarak yine en küçük Türkiye Satranç Sampiyonu olma rekorunu kırdım. Daha sonraki yıllarda da toplamda 13 defa sampiyon Unvanlarını elde ettim. 2007 yılında Dünya 18 Yas Altı Satranç Sampiyonası'nda bronz madalya, 2009 Dünya Genç Kadınlar Satranç Sampiyonası'nda sampiyonlugu paylasarak averaj ile 3. oldum. 2012 Dünya Satranç Olimpiyatlarında performansım ile ikinci masada bronz madalya kazandım. 2011 yılı sonunda kadınlarda en üst Unvan olan WGM (woman grandmaster) Unvanına eristim. Aynı zamanda 2006 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni kazandım. Aynı anda Anadolu Üniversitesi Açıkögretim Iktisat Fakültesi'nde de iktisat okumaya basladım. Her iki üniversiteden de 2010 yılında mezun oldum.

¦ Bilgini paylasmak için ailecek bir akademi kurmussunuz? Neler yapıyorsunuz merkezinizde? 2007 yılında Balçova'da açtık satranç akademimizi. Ailemle beraber antrenörlük yapıyorum. Her seviyeye uygun satranç dersleri veriyoruz. Ailelerin istegine göre de ögrencilere yol çiziyoruz. Hobi olarak ya da sampiyona olarak gibi. Biz küçük yasta çocuklarla çalıstıgımızdan isin içine oyun masal da katılması gerekiyor. Annem baslangıç derslerine giriyor. Adım adım hem annemden, babamdan, abimden tüm çocuklar ders alıyor, en son da bana geliyor. Yıllardır gelen ögrencilerimiz var. 12 yılımız burada doldu.

MİLLİ TAKIM GURURU
¦ Milli takım düzeyinde de gençler yetistiriyorsun. Ögrencilerimden su anda milli takımda Yankı Taspınar dünya okullar sampiyonasında 3. oldu. Ezgi Mutlu da Türkiye 2. oldu. Yine Izmir dısında da online olarak egitim verdigimiz ögrenciler de var. Kimi sporcularımız mili takım için çalısıyor. Kimileri ise tecrübe kazanmak için çalısıyor. Bir önceki sene 8-9 tane milli takımda ögrencilerimiz vardı. Bu sene de 4-5 tane milli takıma giren ögrencilerimiz mevcut. Her sene milli takıma ögrenci yetistiriyoruz. ¦ Neleri hedefliyorsunuz? Bireysel olarak Türkiye'yi temsil ettigim için önemli basarılar elde etmek istiyorum. Yine kulüp olarak da ögrencilerimi Izmir sampiyonasına hazırlıyoruz. Asıl hedef ise ocak ayında düzenlenen Türkiye yas grupları sampiyonası. Düzenli olarak çalısıyoruz. Online olarak çalıstıgımız ögrencileri de milli takım havuzuna soktuk. Ilk 3 dereceye daha çok ögrenci sokmak istiyoruz. Bakalım hedefler büyük. Antrenör olarak da yıllar sürecek bir çalısmam olacagını düsünüyorum. Türkiye Sampiyonları yetistirdim. Avrupa derecesi alan ögrencim de oldu. Ama Dünya çapında basarılı olacak sporcular yetistirmek en büyük hedefim.
BU GENÇLERE EL VERİN
- Sponsor eksikligini yasıyor musun? 20 senedir sponsor sıkıntımız var. Bireysel olarak bir sponsorluk hiç göremedik. Bazen ufak çaplı olarak belediyeler 1-2 turnuvalık ögrencilerimize destek oluyor. Biz federasyona baglı oldugumuzdan çogu turnuvalara gidebiliyoruz. Ama bazı özel turnuvalara gitme sıkıntısı yasıyoruz. Benim yine çok yetenekli ögrencilerim var. Yurtdısına gidip o deneyimi yasamaları gerekiyor ama gidemiyorlar. O yaslarda çok fazla sporcu oldugundan federasyon esit sekilde destekliyor. Bizim için çok büyük rakamlara ihtiyaç yok. Diger sporlara göre daha az rakamlarla yapılan destek için bizim için yeterli olabilir. Diger sporlara daha fazla sponsorluk var ama satranç da yok maalesef.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük usta böyle olur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN