Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’ virüsleri temizleyecek

İzmirli öğretmenler, ışınlarıyla kapalı ortamdaki virüsleri dezenfekte eden cihaz geliştirdi. ‘’ isimli cihaz, istenilen boyutta ve şekilde üretilebilecek

Giriş Tarihi: 21.5.2020 ABONE OL
‘Efe’ virüsleri temizleyecek

Izmir'deki Buca Süleyman Sah Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi'nde, koronavirüse (Kovid-19) karsı kapalı alanda ultraviyole (UV) ısınlarıyla dezenfeksiyon islemi yapabilen cihaz gelistirildi. Okulun elektrik-elektronik ve metal teknolojileri alanı ögretmenleri, Kovid-19 sürecinde bir araya gelerek "Ultraviyole Yüzey ve Hava Dezenfeksiyon Cihazı" projesi hazırladı. Bu kapsamda çalısmalarını yogunlastıran ögretmenler, kısa sürede tasarlayıp üretim asamasına getirdikleri cihaza, "Efe" adını verdi. Koronavirüsün ve diger virüslerin etkisizlestirilmesinde etkili olacak sekilde hazırlanan cihazın, ultraviyole ısınlarından dolayı ortamda insan veya hayvan olmadan çalıstırılması gerekiyor. Bunun için 'Efe'ye zaman ayarı ve uzaktan kumanda özelligi de kazandırıldı. Efe yüzeyin sekli ve konumu ne olursa olsun 360 derecelik etkisi ile mikrop öldürücü ultraviyole radyasyon tüpleri sayesinde dezenfeksiyon islemini yapabiliyor.

ÜRETİM İZNİ ALINIYOR
Okul müdürü Harun Yılmaz, 1978 yılından açılan lisenin 173 ögretmen ve 2 bin 9 ögrenciyle mesleki ve teknik egitime hizmet verdigini söyledi. Koronavirüse karsı mücadeleye katkı sunmak amacıyla çalısma baslattıklarını ifade eden Yılmaz, bu dogrultuda 'Efe' adını verdikleri cihazı gelistirdiklerini ifade etti. Cihazın üretim izni asamasında oldugunu aktaran Yılmaz, piyasadan kısa sürede olumlu dönüsler aldıklarını vurguladı. Cihazın ortak kullanım alanlarının içindeki esyalarla birlikte yüzey ve hava temizligi yaptıgını dile getiren Yılmaz, "Cihaz havadaki ve yüzeylerdeki bakteri, virüs, küf, mantar gibi mikroorganizmaları nanometre dalga boyundaki ultraviyole ısıgıyla yok ediyor. Yüzeylerdeki ve havadaki bakteri, virüs ve diger organizmaları öldürdügü için mikrobiyel enfeksiyonların yayılmasını önlemis oluyoruz. Müsteri isteklerine göre cihazı okulumuzda istenilen boy, ebat ve güçte tekerlekli, duvara montajlı, araçlarda kullanılabilecek sekilde üretebiliriz" dedi.

OTOMATİK KAPANIYOR
Projede yer alan ögretmenlerden Serif Gündogdu da okul idaresinin talebi dogrultusunda çalısmalara basladıklarını ve böyle bir sistem gelistirdiklerini ifade etti. Efe'nin insansız ortamda çalısması gerektigine dikkati çeken Gündogdu, "Sistemi biz gelistirdik, metal bölümünden arkadaslar da tasarımını yaptı. Cihaz ortam ve yüzey dezenfeksiyonunda kullanılabiliyor. Isıgın gördügü her noktadaki virüs, bakteri, mantar gibi zararlı organizmaları yok ediyor. Tabii bunun insansız ortamda çalısması gerekiyor. Insan veya canlı içeri girdiginde otomatik olarak kapanıyor. Insanlı ortamda çalısanları da gelistirmek için çalısıyoruz. Gerekli izinler çıktıgı taktirde seri üretime geçebiliriz" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
‘Efe’ virüsleri temizleyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA