Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lar artık 'te

Yükseköğretim Kurumu ile yaptıkları işbirliği kapsamında üniversite bilgilerine kapısı üzerinden ulaşılabildiğini anlatan Türksat Genel Müdürü Ensar Gül, Milli Eğitim Bakanlığından da bu yönde istek geldiğini ve lise diplomalarının yakında sistem üzerinden sorgulanabileceğini kaydetti.

Giriş Tarihi: 12.2.2016 14:54
Diplomalar artık e-Devlet'te

Türksat Uydu Haberleşme ve Kablo TV İşletme AŞ (Türksat) Genel Müdürü Ensar Gül, Türkiye'de ilk defa üniversite ve yüksek lisans öğrencileri arasında model uydu yarışması düzenleyeceklerini bildirdi.

Gül, model uydu yarışmasının tanıtımı amacıyla Türksat Gölbaşı Yerleşkesi'nde düzenlenen basın toplantısında, gerçek uydu sistemlerinin yapım süreçlerine çok yakın modellemelerin yapılacağı etkinliğin 2-4 Eylül'de gerçekleştirileceğini ve yarışmanın her sene tekrarlanacağını söyledi.

Türksat'ın, yurt dışında yapılan model uydu yarışmalarına katılan Türk öğrencilere sponsorluk desteği sağladığını belirten Gül, Türkiye'deki uydu ve uzay alanındaki çalışmalara öncülük etme vizyonuyla üniversite ve yüksek lisans öğrencileri arasında model uydu yarışması düzenleyeceklerini dile getirdi.

Gül, model uydu yarışmasıyla öğrencilere, düşük maliyetlerle uzay projesi deneyimi yaşatmayı amaçladıklarını vurgulayarak, "Katılımcılar için teorik bilgiyi pratiğe çevirme fırsatı, faklı disiplinler arası etkileşimin sağlanması, takım çalışması, uydu ve uzay alanında farkındalık oluşturulması, farklı sektörlerde faaliyet gösteren Ar-Ge odaklı şirketler ile iletişim imkanı sağlanacak" değerlendirmesinde bulundu.

"MİLLİ UYDUDA AKSAMA YOK"

Gül, yerli uydu çalışmalarına ilişkin, "Milli uydu şu anda yapılıyor. Aralık sonunda 6A'nın ön tasarım toplantısı yapıldı. Programda hiç bir aksama yok, planlanan şekilde devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Uydu ve uzay konusunda Türkiye'nin insan kaynağının yeterli olmadığına işaret eden Gül, daha fazla kişinin bu konuda çalışması gerektiğini dile getirdi.

kapısındaki son gelişmelere ilişkin de bilgi veren Gül, kullanıcı sayısının 26,4 milyona, hizmet sayısının bin 405'e, entegre kurum sayısının ise 215'e ulaştığını ifade etti. Gül, 2016'da kullanıcı sayısında 30 milyonu aşmayı planladıklarını belirterek, "Bu da her iki kişiden birisi bu hizmeti kullanacak anlamına geliyor. Hizmet arttıkça kullanıcı sayısı artıyor" diye konuştu.

"DİPLOMALARA E-DEVLET KAPISINDAN ULAŞILABİLECEK"

Yükseköğretim Kurumu ile yaptıkları işbirliği kapsamında üniversite bilgilerine e-Devlet kapısı üzerinden ulaşılabildiğini anlatan Gül, Milli Eğitim Bakanlığından da bu yönde istek geldiğini ve lise diplomalarının yakında sistem üzerinden sorgulanabileceğini kaydetti.

Gül, e-Devlet Kontrol Merkezi'nde vatandaşlara verilen hizmetlere ilişkin herhangi bir bilginin tutulmadığını vurgulayarak, "Sadece TC kimlik numaraları ve şifreler kodlanmış şekilde bizde tutuluyor. Bilgiler, her kurumun kendisinde tutuluyor. Biz, bilgileri online olarak alıyoruz, vatandaşa veriyoruz. Kesinlikle saklamıyoruz" ifadelerini kullandı.

Siber saldırılar nedeniyle e-Devlet kapısında herhangi bir sıkıntı olmadığına dikkati çeken Gül, şöyle konuştu:

"Siber saldırılara karşı önceden testlerimizi yapıyoruz. Siber güvenlikle ilgili bir direktörlüğümüz var. TSE'den bir sertifika aldık. Beyaz şapkalı hackerlarımız var. Biz, sadece Türksat için değil, başka kurumlar için de güvenlik testleri yapıyoruz. Dışarıdan hizmeti engelleme saldırıları olunca Türk Telekom yurt dışından gelen isteklere yönelik geçici kapatmalar yaptı. O nedenle yurt dışından e-Devlet kapısına ulaşılamadı. Sistem biraz yavaşladı ancak bilgi kaçağı ya da dışarı sızma olmadı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diplomalar artık e-Devlet'te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN