Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Afganistanlı Mültecilerin Zorlu Hayat Hikayeleri

Giriş Tarihi: 23.2.2015 12:48
Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak İran’a yerleşen Afganistanlı Nazari ailesi ’da yeni bir hayat kurdu. 28 yıl boyunca İran’da yaşayan Afgan mülteciler, çocuklarının eğitim alabilmesi için başvurdukları Birleşmiş Milletler tarafından Elazığ’a gönderildi.
Afganistanlı Nazari ailesi ülkelerindeki iç savaştan kaçarak önce İran’a ardından Elazığ’a yerleşti. Afganistan’da halen devam eden iç savaş nedeniyle evlerini terk eden Afganistanlı Nazari ailesi, çareyi başka bir ülkeye sığınmakta buldu. 1987 yılında sığındıkları İran’da mülteci olarak yaşamaya başlayan Nazari ailesi, zor şartlarda yaşamlarını sürdürdü. İran’da çocuklarının eğitimi için para istenmesi üzerine başka bir ülkeye yerleşme kararı alan Nazari ailesi Birleşmiş Milletler’e başvurdu. Birleşmiş Milletler tarafından Elazığ’a gönderilmesi kararlaştırılan aile işlemlerinin tamamlanmasının ardından Malatya’ya oradan da Elazığ’a gönderildi. Eşi ve 3 çocuğunu İran’da bırakarak 3 çocuğunu yanına alan Seyit Ahmet Nazari (47), İHH İnsani Yardım Vakfı ve Fırat Üniversitesi Mavera Kulübü öğrencilerinin desteğiyle Mustafa Paşa Mahallesi’nde bir eve yerleştirdi. Sanayi Mahallesi’nde terzilik yaprak geçimini sağlayan Afgan mülteci Seyit Ahmet Nazari, çocuklarının eğitimi için ülkesini terk ettiğini belirterek, "Ben eşimle birlikte 28 yıl önce Afganistan’daki iç savaştan kaçarak İran’a yerleştim. Daha sonra çocuklarım dünyaya geldi. Çocuklarımın eğitimi için İran’da bizden para istendi. Maddi durumum iyi olmadığı için çocuklarımın eğitimini aksatmamak için ülkeyi terk etmeyi kararlaştırdım. Eşim ve 3 çocuğum şu anda İran’da. Burada işlerimi ayarladıktan sonra onları da buraya getireceğim. Bizlere kucak açan herkese teşekkür ediyorum" dedi.
Fırat Mavera Öğrenci Kulübü Başkanı Muhammed Sacit Ateş, Malatya’daki öğrenci arkadaşlarıyla bağlantı kurduktan sonra aileyi Elazığ’a getirdiklerini belirterek, öğrencilerin servis ihtiyaçlarının karşılanması için yetkililerden yardım istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afganistanlı Mültecilerin Zorlu Hayat Hikayeleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN