Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İHH Kadın Zulmüne Dikkat Çekmek İçin Siyah Balonlarla Açıklama Yaptı

Giriş Tarihi: 8.3.2015 17:18 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
’da İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Derneği (İHH) tarafından, 8 Mart Dünya Kadınları Günü nedeniyle siyah balonlarla basın açıklaması yapıldı. Basın açıklaması öncesinde balonları yerde gören çocukların balonları alarak kaçması dikkat çekti.
İHH Elazığ Şubesi Genç Kadın Kolları tarafından 8 Mart Dünya Kadınları Günü nedeniyle öğretmenevi önünde, kadınlara edilen zulümlere dikkat çekmek için siyah balonlarla eylem düzenledi. Pankartlar açarak, yere siyah balon bırakan kadınlar adına Yadigar Namaz basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması öncesinde yerde balonları gören çocuklar ise, o balonları toplayarak kaçtı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle toplandıklarını ifade eden Namaz," İnsanı tek bir nefisten yaratan yüce Allah, sağlıklı bir toplum inşasını ailenin varlığına bağlamış, bu çerçevede kadın ve erkeğe sorumluluk ve vazifeler yüklemiştir. İslam dininin temel kaynağını teşkil eden Kur’an-ı Kerim ve sünnette en tafsilatlı olarak ele alınan meselelerin başında aile hukukunun gelmesi bu müessesenin ehemmiyetini gösterir. Kur’an-ı Kerim, sağlıklı bir aile inşasında kadına hususi bir rol biçer" dedi.
Ortadoğu’da yoğunlaşan çatışma alanlarında başta Suriye, Filistin ve Irak olmak üzere yüzlerce kadını dul bırakmış, bir o kadarını hapishanelerde mahkum hale getirmiş, yine kadınları zor şartlar altında mülteci statüsüne düşürüldüğünü belirten Namaz, "Özellikle yanı başımızdaki coğrafya Suriye’de dört yıldır yaşananlar Suriye toplumunu ve komşu toplumları derinden etkilemektedir. Savaş nedeniyle 15 bin Suriyeli kadın hayatını kaybederken binlerce çocuk öksüz kalmıştır. Türkiye’de ve dünyada kadın haklarının yüksek sesle dile getirildiği bir gün olan 8 Mart vesilesi ile coğrafyamızda, İslam coğrafyasının farklı bölgelerinde kadınların yaşamakta olduğu mağduriyetlerin her daim gündemde tutulmasına, gerekli önlemlerin alınmasına duyulan ihtiyacı seslendirmek olmazsa olmazdır. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün kadın, erkek herkese mutluluk ve barış getirmesini, insan hakları ve cinsiyet ayrımcılığı konusunda daha aktif bir duyarlılık ve bilinç düzeyine ulaşmamızda yeni bir başlangıç olmasını temenni ediyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İHH Kadın Zulmüne Dikkat Çekmek İçin Siyah Balonlarla Açıklama Yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN