Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da ‘Risalet Öncesi Hz. Peygamber’ Konferansı

Giriş Tarihi: 26.3.2015 15:48 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Elazığ’da ‘Risalet Öncesi Hz. Peygamber’ Konferansı
’da Fırat Mavera Öğrenci Kulübü ve İlahiyat Öğrenci Platformu tarafından ‘Risalet öncesi Hz. Peygamber’ adlı konferans gerçekleştirildi.
Fırat Üniversitesi Yabancı Diller konferans salonunda düzenlenen konferansa İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Bağlıoğlu, İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Özli, Topluluk Danışmanı Yrd. Doç.Dr. Necmettin Tan, Mavera Öğrenci Kulübü ve İlahiyat Öğrenci Platformu Başkanı Muhammet Sacit Ataş, öğretim görevlileri ve çok sayıda öğrenci katılırken konuşmacı olarak Prof. Dr. İsrafil Balcı yer aldı.
Konferans öncesi konuşan Topluluk Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Necmettin Tan, "Fakültemizin güzide topluluklarından olan Fırat Mavera Öğrenci Kulübü ve İlahiyat Öğrenci Platformu tarafından düzenlenen sayısını unuttuğum konferanslardan bir tanesine daha tanık oluyoruz. Fakültemiz olarak bu tür çalışmaların akademik yönde olmasını dikkat ediyoruz. Hocamız sayın Prof. Dr. İsrafil Balcı’yı Samsun’dan buraya getirdik. Bizleri kırmayıp geldiğinden dolayı kendisine ve bu etkinliği düzenleyen öğrenci topluluklarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.
Peygamberi anlamanın yolunun Kur’an-ı anlamaktan geçtiğini belirten Prof. Dr. İsrafil Balcı, "Benim nacizane derdim Hz. Peygamberi vahiy ışığında anlamaktır. Son zamanlarda zaten anlamak istenilen bakış açısı, yorumlarımız etkinlik kazandı ve kabul görmeye başlandı. Bu güzel bir gelişmedir. Dolayısıyla aslında Hz. Peygamberden bahseden herkes doğrudan Kur’an’dan esinlendiğini söyler. Kur’an merkezli, Kur’an eksenli düşündüğünü ifade ettiğini söyler. Yani herkesin derdi peygamberi anlamaktır. Peygamberi anlamanın yolu Kur’an-ı anlamaktan Kur’an-ı anlamanın yolu ise peygamberi anlamaktan geçer. O nedenle mutlak vahyin ışığında peygamber algısının oluşması ve peygamber anlayışımızı gözden geçirmemiz gerektiği kanaatindeyim. Biz ilahiyatçılar olarak, insanlara peygamberi anlatacaksak bu ya vahiy eksenli bir peygamber olmalı ya da rivayet eksenli olmalıdır" diye konuştu.
Konferansın ardından katılımcıların soru cevaplarıyla program son buldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elazığ’da ‘Risalet Öncesi Hz. Peygamber’ Konferansı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN