Merkezde dönüşüm çalışmaları başladı

Kağıthane, Şişli ve Ayazağa'da 55 dönümlük alanda deprem riski taşıyan çarpık yapıların dönüştürülmesine yönelik çalışmalar başladı

Giriş Tarihi: 10.1.2013
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Kağıthane ve Şişli İlçeleri, Ayazağa - Huzur Mahallesi sınırları içerisinde yer alan 5,5 hektarlık alanda, deprem riski taşıyan gecekondu ve çarpık yapıların dönüştürülmesine yönelik çalışmalar Bakan Erdoğan Bayraktar'ın katılımıyla başlatıldı. Törende konuşma yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar "Bu etkili ve ülkemiz için yararlı çalışmalarından dolayı TOKİ başkanımıza ve tüm TOKİ çalışanlarına teşekkür ediyorum. TOKİ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak başlattığımız dönüşüm Seferberliğimizde en yakın paydaşlarımızdan biridir. Ülkemizdeki mevcut konut stokunun büyük bir kısmı, dayanıksız ve sağlıksızdır. Enerji verimliliği olmayan, yalıtımsız, kaynak israfı doğuran yapılardan oluşmaktadır. Kentlerimizin altyapısı eski ve yetersiz niteliktedir. Yaklaşık 14 milyon konutun elden geçmesi, bunların 6,5 milyonunun yıkılıp yeniden yapılması gerekmektedir. Bu nedenlerle; Kentsel Dönüşüm, ülkemiz için bir zorunluluktur" diye vurguladı. Türkiye'de deprem doğuran, toplam 24.500 km. uzunluğunda canlı fay bulunduğunu belirten Bayraktar, ülke zenginliğinin yüzde 90'ının ciddi deprem riski altında olduğuna dikkat çekti.

Ev leri peşinat sayılacak
Kentsel dönüşüm alanında 64 adet riskli yapı yıkılarak, burada yaşayan hak sahiplerine aynı alan içinde konut verilecek olup, kamu ve vatandaş işbirliği içinde yürütülen bir proje uygulamasıdır. Dönüşüm alanında 148 konut, 16 işyeri olmak üzere 164 adet birim bulunuyor. Hak sahibi adeti ise 139 kişi. Bu çalışmalarda, hak sahiplerinin yapı ve taşınmaz bedelleri konut peşinatına sayılarak, bakiyesi 15 yıl (180 ay) vadeli borçlandırılmak suretiyle yerinde dönüşüm uygulanıyor.

Eşzamanlı yıkım
Yıkım yapılacak diğer noktalardan Küçükçekmece Kartaltepe Mahallesi'nde alana kurulan ekranlardan canlı bağlantı yapıldı. Eş zamanlı olarak Küçükçekmece'de de başlatılan yıkımlarda 193 birim için düğmeğe basıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay'a çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Yeniay da dönüşüm yapılan yerler hakkında bilgi verdi. Yıkımlar, Bayraktar'ın talimatıyla aynı anda başladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkezde dönüşüm çalışmaları başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN