Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kentsel Dönüşüm için ilk imzayı İş Bankası attı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İş Bankası ile 'Kentsel Dönüşüm' protokolü imzaladı

Giriş Tarihi: 24.1.2013
Bakan Erdoğan Bayraktar ile İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali tarafından imzalanan protokol, dönüşümde konut ve güçlendirme kredilerinde yüzde 4, işyeri kredilerinde ise yüzde 3 faiz indirimi öngörüyor. Kentsel dönüşüm kapsamında 15 banka ile yapılan görüşmelerden 7'si ile resmi anlaşmaya gidildi. 8 bankayla da görüşmeler devam ediyor. Protokolün imza töreninde konuşan Erdoğan Bayraktar, 'Kentsel Dönüşüm'ün ülke adına önemini vurguladı. Halk için dayanıklı konutlar yapmakla görevli olduklarını belirten Bayraktar, dönüşüme sunduğu katkılardan ötürü İş Bankası yönetimine teşekkür ederken, "Umarım faizleri daha aşağı çekerler, böylece halk kredi ödemeden evine kavuşur" diye konuştu. Dönüşümde gönüllülüğü temel aldıklarını anlatan Bayraktar, şöyle devam etti:"Burada başarılı ve meyilli belediyelerle faaliyet yürüteceğiz. Biz, bakanlık olarak organize edeceğiz. Özel sektör ve halk odaklı proses yürüyecek. Bireyler, kendileri için nasıl check-up yaptırıyorsa binalarına da baktırma durumunda. Bizim ana görevimiz de tüm Türkiye'yi salaş yapılardan, afet riskli binalardan korumaktır."

BUNUN NERESİNDE RANT?
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kurulmasının ardından halkın da 'Kentsel Dönüşüm' duyarlılığının arttığına işaret eden Bayraktar, "Artık rant olacak iddialarına toplum itibar etmiyor. Ya, bunun neresinde rant var? Dönüşüm, bireylerin hayat hakkını korumaya yönelik. Gelin buna siyaset üstü olarak bakalım ve katkı sunalım. Bakın, halka 'Evinin dayanıklı ya da sıhhatli olup olmadığını belirle' diyoruz. 'Ev alın hatta kredi faizlerinin yarıya yakınını karşılayalım' diyoruz. Yani kafaları karıştıracak oluşumların içine girmek haksızlık" diye konuştu.

YÜZDE 4 FAİZ DESTEĞİ İLE DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ
Riskli yapı sahiplerine, yapılarının inşa sürecinin tamamlanması aşamasına kadar uzun vadeli ve mevcut kredi koşullarından daha ucuz finansman imkânı sağlanacağını belirten İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, 31 Aralık 2013 tarihine kadar kullandırılacak konut kredilerinde yıllık yüzde 4, işyeri kredilerinde yüzde 3 faiz desteği uygulanacağını ifade etti. Ayrıca İş Bankası'ndan kullanılacak konut kredilerine Bakanlık fon desteği haricinde 10 yıllık vadede aylık yüzde 0,45-yüzde 0,50 bandında faiz oranı uygulanabilecek. Bakanlık tarafından sağlanacak faiz desteğinin yanı sıra, hak ediş usulü ile yapılacak müteahhit ödemeleri nedeni ile kredi bedelleri peyderpey müteahhitlere kullandırılacak, kullanımı bekleyen kredi bedelleri nedeniyle oluşacak getiri de, riskli yapı sahiplerine verilecek kredilerin faiz oranlarına indirim olarak yansıtılabilecek.

20 YILDA 500 MİLYAR LİRA FİNANSMAN İHTİYACI
İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Türkiye'de yaklaşık 14 milyon konut olduğunu, bunun da 6,5 milyonunun yenilenmesi gerektiğini anımsatarak, "Konutların da ortalama yaşı 22 civarında. Bu açıdan bakıldığında 20 yılda 500 milyar liralık bir finansman ihtiyacından bahsediliyor. Böyle olunca hem uluslararası fonlama açısından arayışların sürmesini hem daha farklı ürünlerle, daha farklı yollarla da finansmanın çeşitlendirilmesini gerektirir. Ayrıca herkese de bir rol çıkar buradan. Bu tutarlar o kadar önemli tutarlar ki, bankalar arasındaki rekabet kanaatimce en etkili sonuçları yaratmaya devam edecek. Hepimiz için imkan sağlayabileceğimiz, bütün muhatapların da doğru etkilenebileceği bir ortak çalışma alanı var diye düşünüyorum. Önümüzdeki dönemde de bu hızlanarak devam edecektir" dedi. Kredilerde iş bitirme ve garantörlük arayacaklarını belirten Bali, "Kredi kullandırırken olağan kredi tekniği ve bankaların kredibiliteyi gözeten yöntemleriyle seçici olacağız. Bu uygulamayla vatandaş aslında kendisinin yeterince bilgi sahibi olmadığı bir seçimi banka eliyle isabetli yapılmasını ve garanti altına alınmasını sağlayacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kentsel Dönüşüm için ilk imzayı İş Bankası attı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN