İstanbul'da 100 bin konut yıkılacak

Giriş Tarihi: 6.3.2013

2014 sonuna kadar İstanbul'daki riskli alanlarda yer alan yaklaşık 100 bin bina yıkılarak yeniden inşa edilecek. Evi yıkılana 600 TL kira yardımı yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul'da önümüzdeki yılın sonuna kadar yaklaşık 100 bin binayı hızlı ve sorunsuz dönüştürmek için büyük bir titizlikle çalışıyor. Bunun için 50 kişilik profesyonel bir ekipten oluşan İstanbul Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü birimi kuruldu. Bu birimin yaptığı araştırmalara göre İstanbul'da 2 milyona yakın bina bulunuyor. İl genelinde riskli ilan edilen alan ise 6 milyon 323 bin metrekare. Bu bölgede yer alan 11 bin 932 yapı, bu yıl içerisinde yıkılarak yeniden inşa edilecek. Riskli bölgelerde yaşayanların sayısı ise 94 bin 416 kişi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar "Dönüşümden yararlanacak vatandaşlarımıza, bakanlığımız tarafından her ay 600 liralık kira yardımı yapılacak. 2014 sonunda İstanbul'da 100 bin yapıyı yıkarak, yeniden yapmaya başlayacağız" dedi. Erdoğan Bayraktar, 2023 hedeflerinin ise kentteki yapıların yüzde 50'sini yıkıp yeniden yapmak olduğunu belirtti.

Şehirdeki binaların yüzde 60'ı kaçak
Erdoğan Bayraktar, Türkiye genelinde yaklaşık 14 milyon, İstanbul'da ise 6.5 milyon konutun elden geçmesi gerektiğinin altını çizdi. Bakan Bayraktar, İstanbul'daki yapıların yüzde 40'ının ömrünü tamamladığını belirterek, yapı stokunun yüzde 60'ının kaçak olduğu blgisini verdi. Bunların yüzde 27'sinin ise acil olarak yıkılması gerektiği söyleyen Bayraktar, en güvenli yapıların ise Ataşehir, Beylikdüzü ve Halkalı'da yer aldığını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'da 100 bin konut yıkılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN