Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Altın boynuz 4'e katladı

İstanbul'un bir zamanlar kötü kokusuyla anılan "Altın Boynuz"u Haliç kentsel dönüşüm süreciyle birlikte büyük şirketlerin ilgi odağına girdi. Özellikle Hasköy'de gayrimenkul fiyatları yüzde 300'lere varan oranlarda arttı

Giriş Tarihi: 18.3.2013
İstanbul'un "Altın Boynuz"u Haliç'i, kentsel dönüşümle birlikte büyük şirketler yakın markaja aldı. Miniatürk ve Haliç Kongre Merkezi gibi turistik ve kültürel merkezlerin de yer aldığı Haliç'in yeni gözde mekanı Hasköy'e ilgi son yıllarda arttı. Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nizamettin Aşa, bölgede büyük projelerin yapılacağı beklentisinin gayrimenkul fiyatlarına da yansıdığını söyledi. Aşa, "Yaşanan gelişmeler ve yükselen beklentiler sonucunda son beş yılda Hasköy'de fiyatların yüzde 300 oranında arttığını söyleyebiliriz" dedi.

M2'Sİ 10 BİN TL

Piripaşa Mahallesi'nde satılık arsa fiyatlarının metrekaresinin 7 bin TL ile 10 bin TL aralığında olduğuna dikkat çeken Aşa, "İstenilen ortalama bedeller, mevkisine ve imar durumuna göre metrekaresi 8 bin TL seviyelerinde. Bu bedellerin son 3 yılda bin 500 ile 2 bin TL olduğunu göz önüne alırsak üç yıllık ortalama fiyat artışının yüzde 300 olduğunu söyleyebiliriz" diye konuştu.

ATÖLYELER DÖNÜŞTÜ
ŞişliBomonti'de yaşanan yapılanma ile Hasköy'deki dönüşümü mukayese eden Aşa, "Bomonti sanayi tesislerinin, fabrikaların, küçükbüyük imalathanelerin olduğu bir bölgenin konut veya ticari gayrimenkullere dönüşmesi şeklinde gerçekleşti. İmalathaneler konut alanı olarak değişim yaşadı. Hasköy'de yaşanması muhtemel süreçse konut imarlı arsaların ve binaların yine konut, turizm ve iş merkezleri olarak dönüşmesidir" diye konuştu.

ACİL DEĞİLSE, MÜLKÜNÜZÜ SATMAYIN
Haliç'in tekrar "Sadabad" günlerine döneceğine inandığını söyleyen Aşa, bu bölgelerde arsa veya bina sahibi olanlara çok acil ihtiyaçları olmadan mülklerini satmamaları tavsiyesinde bulundu. Hasköy Piripaşa Mahallesi Muhtarı Yaşar Çetin ise mahallede en fazla oranda vakıf arazisi, sonra şahıs arazisi daha sonra da Milli Emlak arazisi bulunduğunu söyleyerek, "Önceden 100 bin lira olan yeri şimdi 300 bin lira civarında bir fiyata ancak alabilirsiniz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altın boynuz 4'e katladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN