Emsale ince ayar yolda

Giriş Tarihi: 10.4.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, rant için emsali yükseltme konusundaki çıkışı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Bakanlık, emsal artışlarıyla ilgili belediyelerle görüşerek yeni bir düzenleme yapmaya hazırlanıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Yeni İmar Kanunu üzerinde çalışıyoruz. Orada emsal konusunda da birtakım kıstaslar getiriyoruz" dedi. Emsal konusunda en sıkıntılı illerden biri İstanbul. Birçok ilçede imar planlarında emsallerin ikiye katlandığı görülüyor. Son 10 yılda Kadıköy'de emsal değeri 2.14'ten 4.5'e, Kartal'da 1.5-2'den 3'e, Zeytinburnu'nda 2'den 4'e, Esenyurt'ta ise 2.5'ten 7-8'e kadar çıktı.

Yüksekliğe sınır
İstanbul' da yüksek katlı binaların silüeti bozması üzerine Büyükşehir Belediye Meclisi harekete geçti. Ocakta tamamlanan çalışmayla Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Bayrampaşa, Esenler, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Güngören, Küçükçekmece ve Zeytinburnu'nda bina yüksekliklerine sınırlama getirildi. Bu sınır Bakırköy'de 55, Bağcılar'da 80-120, Güngören'de 60-80, Bayrampaşa'da 35-55, Eyüp'te 20-35, Esenler'de 60-80, Zeytinburnu'nda ise 45-70 metre oldu. Semtlere göre çalışma yükseklik belirlenmeye devam ediliyor.

İnşaat alanını tanımlıyor
İmar planlarında Kat Alanı Katsayısı (KAKS) olarak bilinen emsal, bir arsanın üzerine yapılacak toplam inşaat alanını tanımlıyor. Bin metrekarelik arazide emsal değeri 2 olursa, o arazi üzerinde 2 bin metrekarelik inşaat yapılabileceği anlamına geliyor. Çatı, asma ve bodrum katı, kapalı otopark, yangın merdiveni ile asansör gibi bir bina için çok önemli olan alanlar ise emsale dâhil edilmiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emsale ince ayar yolda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN