Diyarbakır'a yeni şehir kurulacak

Giriş Tarihi: 12.4.2013
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Diyarbakır'a Dicle Nehri ile bütünleşen yeni bir şehir kuracak.

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, hem kentsel dönüşüme destek vermek hem de riskli binalardan kurtulmak için Diyarbakır'a yeni bir şehir inşa edilecek. Bakanlık, bu amaçla tasarım çalışmaları yapmaya başladı. Projede, yaklaşık 500 bin kişilik konut alanları yer alacak. "Dicle Vadisi" adı verilmesi planlanan yeni şehrinde, yeşil alanlar, büyük meydanlar, sosyal donatılar, sağlık ve eğitim tesisleriyle turizm ve alışveriş merkezleri de bulunacak.

Diyarbakır'ın en eski yerleşim bölgesi Suriçi baştan inşa edilecek. Burada yapılacak çalışmalarla kaçak, sağlıksız ve güvensiz yapılar yıkılacak. Alanın tarihi ve kültürel değeri ön plana çıkarılacak. Mekanda başta surlar olmak üzere pek çok tarihi köşk, konak, kilise, cami, han, hamam, anıt gibi tarihi yapılar restore edilerek kente kazandırılacak.

Suriçi bölgesi, altyapısı tamamlanmış, yeterli yeşil alanı, eğitim ve sağlık tesisleri bulunan yerel mimariye uygun yapıların bulunduğu güvenli yaşam alanı haline getirilecek. Çalışma tamamlandığında Diyarbakır'ın hak ettiği turizm potansiyeli ortaya çıkarılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyarbakır'a yeni şehir kurulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN