Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanal İstanbul hafriyatı havaalanına gidecek

Giriş Tarihi: 24.4.2013

3'üncü havalimanında kullanılacak 2.5 milyar metreküplük hafriyat, kentsel dönüşüm ve Kanal İstanbul projelerinden sağlanacak

İstanbul'a yapılacak 3'üncü havalimanının nihai Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu tamamlandı. Rapora göre İstanbul'un Karadeniz sahilinde 4 etapta tamamlanması planlanan havalimanının yapımında 2.5 milyar metreküp hafriyat kullanılacak. Kömür ocakları sonucu oluşmuş çukurların doldurulması amacıyla kullanılacak hafriyat, kentsel dönüşüm, otoyol, demiryolu ve Kanal İstanbul projelerinden temin edilecek. Proje 4 etapta gerçekleştirilecek, ilk etapta ana terminal binası, 2 pist ve kargo pisti inşa edilecek. Birinci etap çalışmaları kapsamında hafriyat miktarının 1 milyar 266 milyon 700 bin metreküp olması planlanıyor.

2038'de bitecek
İlk etabın 42 ayda tamamlanarak işletmeye alınması planlanıyor. Bu çalışmanın bitirilmesiyle yıllık 70 milyon yolcuya hizmet verilmesi hedefleniyor. İkinci etapta alanın doğusunda denize dik uzanan 3'üncü pist ve terminal binası, 3'üncü etapta ana pistin batısında kalan denize dik 1 pist ve terminal binası yer alacak. En son 4'üncü etapta ise alanın batısında kalan denize dik 6'ncı pist ve terminal binaları inşa edilecek. Proje tam kapasiteyle 2038'de tamamlanacak.

Arnavutköy ve Eyüp'e yapılacak
Arnavutköy ve Eyüp ilçelerinde yapılacak proje toplam 76 milyon 500 bin metrekarelik alanda inşa edilecek. Proje alanının arazisinin 6 bin 172 hektarı orman, bin 180 hektarı madencilik 236 hektarı mera, 60 hektarı kuru tarım, 2 hektarı fundalık alan olarak belirlendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanal İstanbul hafriyatı havaalanına gidecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN