Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Evsel atıktan 5 milyarlık kâr

Yeni binalarda atık ayrıştırma sistemi zorunlu hale getiriliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 10 yılda atık yönetiminde 5 milyar lira kazanacak

Giriş Tarihi: 5.6.2013
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yeni binalarda atık ayrıştırma sistemini zorunlu hale getirmek için çalışmalara başladı. Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği'nde yapılacak değişiklikle, üç ve daha yüksek katlı binalarda evsel atık ayrıştırma sistemi olacak. Evsel atıkların ayrıştırılmasını sağlayacak sistem, iskânda da zorunlu hale getirilecek. Çöpleri yerinde ayrıştırarak çevreye verilecek zararları önlemeyi hedefleyen bakanlık, çöp kovası ve bina önlerindeki çöp toplama alanlarının oluşturduğu görüntüleri ortadan kaldırmaya hazırlanıyor. Yeni binalarda zorunlu olan çöp ayrıştırma sistemi eski binalar tarafından da uygulanabilecek.

ÇÖP DEĞERLENECEK
Atık baca sistemi 3 kat ve daha yüksek yeni binaların planında uygun olan bölüme binanın bütünlüğünü bozmadan konulacak. Dairelere monte edilecek elektronik sitemin üzerinde cam, kağıt, evsel, plastik ve bitkisel atık yağ butonları yer alacak. Atık toplama merkezinde ayrıştırılacak çöpler, lisanslı kuruluşlar tarafından haftada bir gün toplanacak. Bu sayede isteyen bina yönetimi apartmanın çöpünü maddi olarak değerlendirebilecek. Bakanlık tarafından pilot bölge olarak Tokat'ta uygulanan sistem, düşük bir maliyetle kurularak kısa sürede yapılan harcamayı geri getiriyor.

YILLIK KATMA DEĞER 1 MİLYAR
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 1 litre atık yağın 1 milyon litre suyu kirlettiğini belirtti. Bayraktar "Atık yönetiminde istihdam edilen işgücü sayısı 60 bini geçerken sağlanan katma değer ise yıllık 1 milyar lirayı aşıyor. 2023'e kadar bu rakamı 5 milyar liraya çıkarmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Evsel atıktan 5 milyarlık kâr
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN