Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emlak Konut'tan dev dönüşüm atağı

Giriş Tarihi: 28.6.2013

Emlak Konut, kentsel dönüşüme giriyor. Bakan Bayraktar şirketin takas sistemiyle dönüşüme dahil olacağını söyledi

Emlak Konut, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın talebi üzerine kentsel dönüşüm projelerine giriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Emlak Konut'un ürettiği konutların, kentsel dönüşüm kapsamındaki hak sahiplerinin taşınmazlarıyla takas edilmesi esasına dayanan yeni bir projeyi hayata geçirdiklerini belirtti. Bayraktar, "İlk etapta İstanbul Hoşdere'de 500 konutla başlayacak olan süreç, aşama aşama kentsel dönüşüm projelerine yaygınlaştırılacak" dedi. Emlak Konut ile gerekli mutabakata varan bakanlık, dönüşüm alanlarında bulunan yapıların takas yoluyla satışına ilişkin talepleri toplayacak. Daha sonrada taşınmazların değeri belirlenecek.

FAİZ DESTEĞİ VERİLECEK
Evini trampa edecek hak sahipleri kira yardımı, kredi ve faiz desteğinden yararlanabilecek. Ayrıca, bakanlığın yetki vermesi durumunda trampaya konu taşınmazların Hazine adına tescili sırasında tapu dairelerinde gerçekleşecek tüm işlemleri Emlak Konut yürütecek.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?
Taşınmazlar için belirlenen bedeller bakanlık tarafından Emlak Konut'a avans olarak ödenecek. Yıkılacak binanın tapu dairelerinde devir tescil işlemlerinden sonra Hazine'ye tescili yapılacak. Sonrasında binanın satış bedeli 15 işgünü içinde bakanlık tarafından Emlak Konut'a aktarılacak. Takasa konu olan konutlar her ayın 15'inde hak sahiplerine sunulacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emlak Konut'tan dev dönüşüm atağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN