Kentsel dönüşüme uluslararası boyut

Kentsel dönüşüm uluslararası boyuta taşınıyor. Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği Başkanı Erkanlı, "Dünyadaki örnekleri yakından takip edeceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 21.8.2013
Kentsel dönüşümde rol almak ve çözüm sürecine katkıda bulunmak için kurulan Kentsel Dönüşüm ve Şehircilik Derneği, ekim ayında ilk genel kurulunu yapmaya hazırlanıyor. Derneğin başkanlığını yürüten Erkanlı Group Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Hüseyin Erkanlı'nın ise kentsel dönüşümün geleceğiyle ilgili önemli projeleri var. Erkanlı, iki ay önce kurulan derneğin komisyon ve sekretaryasının oluşturulduğunu, pozisyonlar için gayrimenkul firmaları, bankacılar ve akademisyenlerden yoğun talep geldiğini söyledi.

AVRUPA ÖRNEK OLACAK

Dernek olarak şehircilikle ilgili çalışmalarını uluslararası boyuta taşıyacaklarını aktaran Erkanlı, "Kentsel dönüşüm konusunda dünyadaki örnekleri yakından takip edeceğiz. Dönüşümü başarıyla gerçekleştiren ülkelerin yanı sıra süreçte sıkıntılar yaşayan örnekleri de alıp kamuoyuna taşıyacağız. Sadece iyileri değil, sıkıntılı örnekleri de tartışıp Türkiye'de de benzerlerinin yaşanmaması için çalışmalar yürüteceğiz" dedi. Dünyada dönüşümünü tamamlamış ülkelerin önde gelen liderlerini Türkiye'ye davet edeceklerini belirten Erkanlı, "Özellikle Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerindeki çalışmalardan örnekler almalıyız" diye konuştu. "Avrupa'da dönüşüm yapılırken çekim merkezlerine önem veriliyor" diyen Erkanlı şöyle konuştu: "Örneğin en aktif havalimanı, en işlek deniz limanı gibi yatırımcıyı teşvik eden çekim yerleri oluşturuluyor. Bunun ülkemizde de uygulanması gerekiyor. Bu çerçevede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın başlattığı biokentlerin devamının gelmesi gerekiyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kentsel dönüşüme uluslararası boyut
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN