Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya ligini zorluyoruz

'Engineering News Record'un Top 250 listesine Türkiye'den 38 müteahhitlik firması girdi. Ekonomi Bakanı Çağlayan, bu şirketlerin geçen yıl 16.8 milyar dolar gelir elde ettiklerini açıkladı

Giriş Tarihi: 23.8.2013
Türk müteahhitlik firmalarının dünyadaki büyümesi sürüyor. Türk şirketleri, birinci sırada yer alan Çin'den sonra ikinciliğini koruyor. Uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record'un (ENR) Top 250 listesi Türk şirketlerinin başarısını gözler önüne serdi. Listeye toplam 55 Türk firması girdi. ENR dergisinin her yıl yayımladığı liste, müteahhitlik firmalarının uluslararası pazarlarda gösterdikleri faaliyetler dikkate alınarak hazırlanıyor. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yaptığı açıklamada, bu yıl ilk 100 firma arasında 5, liste genelinde ise 38 Türk firmasının yer aldığını belirtti. Çağlayan, bu rakamla Türk müteahhitlik şirketlerinin, listede toplam 55 firmayla Çin'den sonra ikinci sıradaki yerini koruduğunu ifade etti.

16.8 MİLYAR DOLAR GELİR

Bakan Çağlayan, 38 firmanın uluslararası pazarlarda elde ettiği gelirin ise 16.8 milyar dolar olduğu bilgisini verdi. Çağlayan, şöyle devam etti: "Listenin ilk 225'inde yer alan Türk firmalarının gelirleri ise 2012'de açıklanan Top 225 listesinde yer alan firmalarımızın 15.9 milyar dolarlık gelirlerinin yüzde 2.5 üstünde, 16.3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Top 250 listesinde yer alan firmaların toplam yurtdışı gelirleri 511 milyar dolar oldu."

KUZEY AFRİKA'DA DÜŞÜŞ
Bakan Çağlayan, müteahhitlik firmalarının en önemli pazarlarından olan Ortadoğu'da proje gelirlerinin yüzde 9 arttığını belirtti. Kuzey Afrika'da yaşanan siyasi krizlerin proje gelirlerinde yüzde 10.5 düşüşe neden olduğunu söyleyen Bakan Çağlayan, ENR listesinde sıralamaya giren firmaların herbirine teşekkür ve tebrik yazısı gönderdiğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya ligini zorluyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN