Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alman bakana TOKİ brifingi

TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, kendisini ziyaret eden Alman bakana projeler ve finansman modelleri hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 6.9.2013
Almanya'nın nüfusu en kalabalık eyaleti Kuzey Ren-Vestfalya'nın, Ekonomi, Enerji, Sanayi, Orta Ölçekli İşletmeler ve Sanatkârlar Bakanı Garrelt Duin, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nı (TOKİ) ziyaret etti.

10.5 yılda 600 bin konut

TOKİ projeleri ve finansman modeli hakkında konuk Bakana bilgi veren başkan Ahmet Haluk Karabel, idarenin, 2003 yılı başından bugüne kadar 600 bin konut ile yaklaşık 5 bin sosyal donatı inşa ettiğini açıkladı. TOKİ Başkanı Karabel, "81 il ve 800 ilçede 2 bin 717 şantiyede 600 bin konut rakamına ulaştık. Bu rakam 100 bin nüfuslu 22 şehir demektir. Ürettiğimiz konutların yüzde 85'i sosyal konut niteliğinde. Sadece konut yapmıyoruz. Konutlarla birlikte sağlık ocağı, okul, cami, ticaret merkezi gibi sosyal donatıları da vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Toplam 21 bin derslikli 935 okul, 960 spor salonu, 139 yurt ve pansiyon, 94 sağlık ocağı, 213 hastane yaptık" dedi. Karabel, TOKİ'nin yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde; şehirleri çarpık yapılardan ve plansız yerleşmeden kurtaran kentsel yenileme projeleri ile 267 bin 840 konutluk gecekondu dönüşüm çalışmalarının yapıldığını da bildirdi.

Yıllık 600 bin konut açığı

Başkanı, Türkiye'de yıllık 600 bin konut açığı bulunduğunu ifade ederek, "Kamu olarak 600 bin konutluk yıllık arzın en fazla yüzde 10'unu karşılamaya çalışıyoruz. Kalan kısmı özel sektöre bırakıyoruz. Projeleri uygulamaya koyarken Türkiye coğrafyasına eşit dağılımlı çalışmaya özellikle dikkate ediyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alman bakana TOKİ brifingi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN