Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teknik Yapı Fikirtepe'yi 3 yılda bitiriyor

Giriş Tarihi: 6.9.2013

Teknik Yapı, yeni imar planı hazırlanan Fikirtepe'de dört ayrı projenin çalışmalarına başladı. Nazmi Durbakayım, "Projelerimizi 3 yılda tamamlayacağız" dedi

Fikirtepe'nin Afet Yasası kapsamına alınmasının hemen ardından yıkımlar ve yeni proje hazırlıklarına yönelik çalışmalar hızlandı. Askıya çıkan yeni imar planı çerçevesinde 3-4 ay önce hazırlanan projeler tekrar revize ediliyor. Gerek 4.14'ten 4'e düşen emsal oranı, gerekse sosyal donatı ve yollar için belirlenen terk oranlarının değişmesi projelerin birkaç ay rötar yapmasına neden oldu. Fikirtepe'deki gelişmeleri değerlendiren Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, dört ayrı projeye başladıklarını ve 3 yılda bitireceklerini söyledi.

5 yılda 40 milyar

Fikirtepe'de, 5 yılda yaklaşık 30 milyarlık bir ekonomi yaratılacağına dikkat çeken Durbakayım, "Dönüşümle birlikte yaklaşık 30 milyar liralık bir ekonomik büyüklük ortaya çıkacak. Projelerde çalışacak insanların istihdamı, inşaat yan sanayindeki canlanmayla birlikte bölgedeki ekonomik büyüklüğün 40 milyar liraya kadar yükselmesini bekliyoruz" açıklaması yaptı. Bölgedeki yenilenmenin top yekun yapılması nedeniyle "çürük diş olmayan sağlıklı ve pırıl pırıl bir görüntü" ortaya çıkacağını ifade eden Durbakayım, "Bölgede toplam 223 ada yer alıyor. Bu adalar, yeni imar planıyla kendi aralarında bir araya getirilerek 60 imar adasına dönüştürüldü. Böylece Fikirtepe'de eski gecekondulaşmayı işaret eden hiçbir çarpık yapılaşma kalmayacak" dedi.

4 proje birden

Teknik Yapı bölgede toplam 22 adadan oluşan dört ayrı imar adasında proje hayata geçirecek. Yaklaşık 2 yıldır bin 56 malik ile görüşüldüğü bilgisini veren Durbakayım, dört adayı oluşturan kat maliklerinin yüzde 85 ile sözleşme imzalandığını açıkladı. Durbakayım bir adada yüzde 100'ü oranında sözleşme imzalandığını, diğer 3 adada ise bu oranın yüzde 85 seviyelerinde olduğu bilgisini paylaştı.

Metrekare fiyatı Ataşehir'i geçer
Kat maliklerinin tamamı ile sözleşme imzalanan imar adasında yükselecek proje 11 bin 504 metrekarelik arsa üzerinde gerçekleştirilecek. E- 100 otobanına paralel konumda yer alan bu projede yaklaşık 650 adet daire yapılması planlanıyor. Karma proje olarak tasarlanan projede konut, homeofis ve ticari birimler olacak. Metrekare fiyat çalışmasının devam ettiği bilgisini veren Durbakayım "Metrekare fiyatlarının Ataşehir'den daha iyi olacağını söylemek mümkün" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknik Yapı Fikirtepe'yi 3 yılda bitiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN