Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dönüşümün oscarı Tarlabaşı 360’ın

Avrupa Gayrimenkul Ödülleri töreninde 'dönüşüm oscarı'nı Gap İnşaat aldı. Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan "Tarlabaşı, İstanbul'un zehirlenmiş prensesiydi. Biz bu projeyle prensesi yeniden uyandırarak İstanbullular'la tanıştırıyoruz" dedi

Giriş Tarihi: 27.9.2013
Beyoğlu Belediyesi ve Çalık Gayrimenkul işbirliğinde gerçekleştirilen kentsel yenileme projesi Tarlabaşı 360, Avrupa'nın en iyi dönüşüm projesi seçildi. Tarlabaşı'nda 278 binanın dönüşümünü kapsayan projede tarihi binalar restore edilirken, diğer yapılar da aslına uygun olarak yenileniyor. Ofis, rezidans ve konutlardan oluşan Tarlabaşı 360'ın resmi lansmanı kasım ayında yapılacak. Londra'da düzenlenen Avrupa Gayrimenkul Ödülleri töreninde "En İyi Kentsel Yenileme" ödülünü Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Feyzullah Yetgin aldı.

DÖNÜŞÜMÜN ÖNCÜSÜ

Tarlabaşı'nın dönüşüm hikâyesinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla başladığını belirten Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Tarlabaşı 360'ın da öncü ve büyük bir kentsel dönüşüm hamlesi olduğunu söyledi. Demircan, projenin detaylarını şöyle anlattı: "Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 2004'teki ilk talimatı Tarlabaşı'nın dönüşmesiydi. İşe 7 yıl önce başladık. Sabırla ve sağlam adımlarla çok yol aldık. Dünyayı dolaşarak benzer projeleri inceledik. Tarlabaşı, Beyoğlu'nun en hastalıklı noktasıydı. Burası ıslah olduğunda, tüm Beyoğlu'nun iyileşeceğini düşündük. Projeye başlamadan önce Tarlabaşı sakinleriyle anketler yaptık ve sahiplerinin neden buraya yatırım yapmadığını sorduk. Ortaya dört neden çıktı. Bunlar, binaların taban oturumlarının çok küçük olması, otopark bulunmaması, tescilli yapılar olmaları nedeniyle binalarda değişiklik yapılmasının zorluğu ve çevrenin kötü olmasıydı" diye konuştu.

3 YILDA 18 BİN HANE ZİYARETİ
Demircan, Tarlabaşı projesinin hedefini şöyle anlattı: "Biz 7 yıldır bu işe hayatımızı koyduk. Tek tek mahalle sakinleriyle tanıştık, konuştuk, anlaştık... Ben de Kasımpaşa'da doğdum. Buraları avucumun içi gibi biliyorum. Tarlabaşı'nda maalesef tam anlamıyla dibe vurmuştuk. Büyükşehir Belediyesi'yle, hükümetle, birçok sivil kurum ve kuruluşla, vatandaşlarımızla koordineli çalıştık, canımızı dişimize taktık ve şimdi büyük bir hedefe doğru hızla ilerliyoruz." Sürekli sahada dolaşan 6 kişilik bir ekip kurduklarını söyleyen Demircan, "Üç yılda 18 bin hane ziyaret edildi. Daha sonra profesyonel ekibimiz toplanıp ve insanların ilk tepkilerinden ne istediğini ortaya koymayaçalıştı. Asmalımescit'teki masa sandalye olayında da elimizde vatandaşın ne istediğini anlatan anketler vardı" şeklinde konuştu.

ZEHİRLENMİŞ PRENSES UYANIYOR
Demircan, Tarlabaşı projesinin başarısından büyük memnuniyet duyduklarını belirterek şunları söyledi: "Bu proje Türkiye ve İstanbul'un ilk kentsel yenileme projesidir. Avrupa'nın en iyi kentsel yenileme projesi ödülünü alması büyük bir başarı ve bizler için bir gurur kaynağıdır. Tarlabaşı, İstanbul'un zehirlenmiş prensesiydi, biz bu proje ile prensesi yeniden uyandırarak İstanbullularla tanıştırıyoruz."

OKMEYDANI'NA YENİ KENT
Tarlabaşı'nda başarılı bir dönüşüme imza attıklarını belirten Demircan, şimdi sırada Okmeydanı dönüşümünün olduğunu söyledi. Bölge halkı ile görüşmeler yaptıklarını aktaran Demircan, "Beyoğlu'nda üçüncü kez başkan olmak için hayalim Okmeydanı projesi. Burada yapacağımız dönüşüm göz kamaştıracak. Görüştüğümüz kişilerin yüzde 98'i dönüşüme evet dedi. 1 milyon 650 bin metrekarelik alanın dönüşümünü gerçekleştireceğiz. Başbakanımız Türkiye'yi dönüştürdü. Belediyeler de dönüşümde liderlik yapmalı" dedi.

KİRACIYA DAİRE VERDİK
Demircan şöyle konuştu: "Kiracıların da Kayabaşı'nda TOKİ'nin yaptığı projeden ev almalarını sağladık. Bu şekilde 154 daire verildi. Dönüşüm için iki yol vardı. Birincisi, dünyaya örnek olacak bir şey yapmak, ikincisi de kamu kaynağı tüketmeden, özel sektör eliyle bu işi bitirmekti. "

YABANCILARDAN YOĞUN İLGİ
Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Feyzullah Yetgin, Tarlabaşı 360 projesi kapsamında 170 bin metrekare inşaat yaptıklarını söyledi. Projede yer alan ofislerin yüzde 80'inin satıldığını ve 80 milyon lira hasılat elde edildiğini ifade eden Yetgin, projeye toplam 300 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını açıkladı. Tarlabaşı 360 için kasımda resmi lansman yapmayı planladıklarını belirten Yetgin, "Proje toplam 9 adadan oluşuyor, 2 adayı satışa çıkarmayı planlıyoruz. Ön talep almaya başladık. Yabancı yatırımcılar konut adalarına ilgi gösteriyor" diye konuştu.

YENİ PROJE LANSMANI KASIMDA
Çalık Gayrimenkul olarak Şehrizar Konakları, Metropol İstanbul ve Tarlabaşı 360 projelerinde 700 milyon TL'lik satış yaptıkları bilgisini veren Yetgin, yeni projenin Yenibosna'da inşa edileceğini söyledi. Yetgin, "15 bin metrekare arazi üzerinde hayata geçireceğimiz projede 60 metrekare ofis ve ticari alan olacak. Kasımda Tarlabaşı 360 ile beraber lansmanı yapılacak. Maliyeti ise arsa payı dahil 200 milyon TL" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dönüşümün oscarı Tarlabaşı 360’ın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN