'Binalar sallansa da korkutmamalı'

Van deneyiminin yeniden yaşanmaması için kentsel dönüşüme dahil edilen binalar sıkı denetimde. İMKON Başkanı Tellioğlu, "Sağlam yapılarla acılara son vereceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 30.10.2013
23 Ekim 2011'de meydana gelen ve 604 kişinin ölümüne, 4 binden fazla kişinin yaralanmasına neden olan Van depreminin üzerinden iki yıl geçti. Deprem kuşağında bulunan Türkiye'de aynı acıların yeniden yaşanmaması adına yürütülen kentsel dönüşüm projesi ise son sürat devam ediyor. Kentsel dönüşümün Cumhuriyet döneminin en büyük projesi olduğunu ifade eden İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, Van depreminde Türkiye'nin sismik gerçeğiyle çok acı şekilde yüzleştiğini hatırlattı.

DÖNÜŞÜM BİR FIRSAT

Depremleri engellemenin mümkün olmadığını ancak mal ve can kayıplarının önüne geçilebileceğini ifade eden Tellioğlu, yapılacak sağlam yapılarla depremlerde yaşanan acılara son verileceğini söyledi. Bu anlamda kentsel dönüşümün önemli bir fırsat olduğunu anlatan Tellioğlu, Türkiye'nin 20 milyona yakın yapı stokunun yaklaşık 7 milyonunun kentsel dönüşüm çerçevesinde ele alındığını hatırlattı. Tellioğlu şöyle konuştu: "Dönüşümde her ayrıntı düşünülmeli. Çünkü bugün ihmal edilecek sorun, yarın çok ciddi sıkıntılara neden olabilir. Hiç istemeyiz ama belki de yıllar sonra çok daha büyük acılarla karşılaşabiliriz. Bu yüzden kentsel dönüşümde her kesimin fikrine başvurulmalı. Bugünün değil yarının ihtiyaçlarına cevap verecek sağlam, depreme dayanıklı binalar inşa edilmeli."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Binalar sallansa da korkutmamalı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN