Kamulaştırmada 10 yıl şartı

İmar Kanunu Taslağı pazar yeri, hal ve otoparkları da düzenleyecek. Özel mülkiyete ait bu alanlar imar planları kesinleştikten 10 yıl sonra kamuya geçecek

Giriş Tarihi: 6.11.2013
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İmar Kanunu Taslağı'nı Bakanlar Kurulu gündemine getirdi. Birçok yenilik içeren taslak, özel mülkiyete ait olup, belediyelerin uygulama imar planında kamuda görünen yerler hakkında yeni düzenleme getiriyor. Buna göre, semt spor alanı, ilk ve ortaöğretim kurumları, yol, meydan, otopark, terminal, pazar yeri gibi umumi hizmetlerle sağlık, eğitim, hal, mezarlık alanı gibi yerler imar planlar kesinleştiği tarihten itibaren en geç 10 yıl içinde kamuya geçecek. Kamulaştırma sürecinde, İmar Kanunu'nun 18'inci maddesine göre, bu yerlerin arazi ve arsa düzenlemesi yapılacak. Hak sahibinin talebi doğrultusunda imar hakkının başka alana transferi sağlanacak ya da bedeli ödenerek kamulaştırılacak.

PARK İŞLETİLEBİLECEK
Kamulaştırması 10 yılda yapılmayan alanlara, ilgili çevre şartları da dikkate alınarak özel mülkiyet kullanımına açılacak şekilde imar hakkı verilecek. Yol, meydan ve toplu taşıma durakları hariç olmak üzere umumi hizmetlerde kullanılacak alanlar, kamulaştırılıncaya kadar hak sahibi tarafından süre şartına bakılmaksızın özel tesis olarak işletilebilecek. Bu kapsamda örneğin kreş olarak ayrılan alan, sadecebu amaçla kullanılabilecek. Düzenleme kamulaştırma üzerindeki yapıyı da kapsayacağından, kamusal nitelikli hizmetler gecikmeden sürdürülebilecek.

VERGİDEN MUAF OLACAK
Umumi hizmetlere ayrılan parseller kamuya geçene kadar sahipleri emlak vergisinden muaf olacak. Mevcutta yapı bulunması halinde ise kamulaştırma yapılıncaya kadar emlak vergisinin üçte biri ödenecek. Kamulaştırmaya kadar bu alanlara özel tesis yapan hak sahipleri ise emlak vergisi ödeyecek.

ÖZEL MEZARLIK GELİ YOR
Taslağa göre, imar planlarında talep halinde özel mezarlık alanı ayrılabilecek. Bu alanların özel mülkiyete tabi kısımları, hak sahibince özel mezarlık yapılarak işletilebilecek. Güçlendirme, ısı ve su yalıtımı, yangından koruma tedbirleri ve enerji verimliliğini sağlamak üzere yapılan tadilatlarda vergi alınmayacak. Ruhsat alınmayan veya ruhsat eki etüt projeleri ile imar mevzuatına aykırı kullanımı değiştirilen yapının müteahhidine veya sahibine, 500 liradan az olmayacak idari ceza uygulanabilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kamulaştırmada 10 yıl şartı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN