İnşaatçıların ikinci Kuveyt seferi

Eylülde Türk inşaat firmalarını inceleme bahanesiyle fuarı erteleten Kuveyt'le kriz çözüldü. Fuar aralıkta yapılacak. 18 Türk firmasının katılacağı fuarda Türkiye bu kez 'onur ülkesi'

Giriş Tarihi: 29.11.2013
Türk inşaat firmalarını, geçtiğimiz eylül ayında yapılacak gayrimenkul fuarına "Türkiye'deki tamamlanmamış inşaat projelerini" gerekçe göstererek kabul etmeyen Kuveyt Ekonomi Bakanlığı ile sorun çözüldü. Körfez ülkelerinin katılımıyla gerçekleşecek, bölgenin en kapsamlı fuarı 'Kuveyt Gayrimenkul Zirvesi 2013' 16-18 Aralık'ta yapılacak. INREMA ve Dubai merkezli AYN Group organizasyonuyla yapılacak zirvede, Türkiye onur ülkesi olarak yer alacak.

Belge ler ye tişmemişti

INREMA'nın Genel Koordinatörü Gökhan Ilgar, Kuveyt Ekonomi Bakanlığı'nın kendi vatandaşlarını yurtdışında yatırım yaparken korumak için ilk fuarda istedikleri 'proje ruhsatı, faaliyet belgesi ve dilekçe' gibi noktaları yetiştiremediklerini belirtti. Ertelenen fuarın 16-18 Aralık'ta yapılacağını söyleyen Ilgar, "Bu yıl 11'incisi düzenlenecek fuara Emlak Konut'un da yer aldığı 18 firma katılacak. Geçen fuardan sadece Babacan Yapı katılamayacak. Onların da takvimleri uymuyor. Bu fuar bölgenin en büyük gayrimenkul fuarı" diye konuştu. Fuara katılacak firmalar arasında Emlak Konut GYO, Gap İnşaat, Viatrans, Teknik Yapı, İhlas Holding, Demir İnşaat, Özülke-Özkar Ortak Girişimi, Sarp Group yer alıyor. Türk inşaat şirketleriyle birlikte toplam 45 firmanın katılacağı fuar, Kuveyt'teki The Regency Oteli'nde gerçekleştirilecek.

Fuarda 'sıcak satış'olacak
DEİK Kuveyt İş Konseyi, Kuveyt Ticaret Müşavirliği ve büyükelçiliğinin de fuara ilgi gösterdiğini anlatan Gökhan Ilgar, sözlerine şöyle devam etti: "Kuveytliler mutlaka ülkelerinde bir savaş ya da olumsuzluk çıkacağını, bu zaman da yararlanabilecekleri bir yere yatırım yapmaları gerektiğini düşünüyor. Türkiye onlar için çok gözde. Kuveyt'teki bu fuar, sıcak konut satışlarının yapıldığı bir yer olarak biliniyor. 200 ila 250 bin dolarlık konut satışları nakit olarak gerçekleştirilebiliyor." Bu fuara gelecek firmaların gelecek yıl da katılmak isteyeceklerini söyleyen Ilgar, "İlk kez aralık ayında katılacağımız fuarın göstereceği başarıya göre önümüzdeki yıl nisan-mayıs gibi tekrar düzenlemeyi düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye yatırımda ikinci sırada
Kişi başına düşen milli geliri 60 bin dolar olan, dünya petrol rezervinin yüzde 10'na sahip Kuveyt'teki yatırımcıların Türkiye'ye ilgisinin büyük olduğunu söyleyen Ilgar, "İngiltere'den sonra en çok ülkemize yatırım yapıyorlar. Fuar için anlaşma imzaladığımız Expocity firmasının tanıtım filminde, İstanbul'un yanı sıra, Yalova, Sapanca, Trabzon, Kuşadası, Ankara ve Antalya gibi şehirler de yer alıyor. Bu da Kuveytliler'in ilgisini gösteriyor" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnşaatçıların ikinci Kuveyt seferi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN