Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Moldova artan Türk yatırımlarından memnun

Moldova Cumhurbaşkanı Nicolae Timofti, Türkiye-Moldova arasında çok güçlü ekonomik ilişkiler kurmayı amaçladıklarını belirterek, "Türkiye, bölgesinde ekonomik açıdan çok güçlü bir ülke. Bizim ilişkimizin en önemli boyutunu da ekonomi oluşturuyor" dedi.

Giriş Tarihi: 18.12.2013 13:58
Resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen Moldova Cumhurbaşkanı Nicolae Timofti, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Türkiye ve Moldova arasında ikili ilişkileri her alanda geliştirmeyi amaçladıklarını ifade eden Timofti, özellikle ilişkilerin ekonomik boyutuna dikkati çekti. Timofti, Moldova ile Türkiye arasındaki tüm sektörler içerisinde ikili ilişkilere saygı duyduklarını belirterek, "Bunların arasında en önemli ilişkiler ekonomik ilişkilerdir. Bu tür ilişkileri gerçekten bir ürün olarak görmüş oluyoruz. Moldova'da çok sayıda Türkiye'den gelen sermayeli şirketlerimiz mevcut. Bunlar Moldova'da aktif faaliyet gösteriyorlar. Yeni işyerleri açıyorlar ve kaliteli ürünler üretiyorlar" diye konuştu.

Moldova'da çok sayıda Türk şirketinin faaliyet gösterdiğini vurgulayan Timofti, yatırımların her geçen gün arttığını ve bu durumun kendileri için sevindirici olduğunu kaydetti. Timofti, Türk firmalarının inşaat sektöründe muazzam bir başarı gösterdiğini ve bu başarıyı takdirle karşıladıklarını söyleyerek, "Turizm sektöründe aynı şekilde yüksek seviyede ilişkilerimiz var. Moldova'dan Türkiye'ye her yıl yaklaşık 58 bin civarında turist geliyor. Bu sayının artması için çalışıyoruz. Biz bu ilişkilerin daha geniş kapsamlı bir şekilde olması için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Vize muafiyeti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la yapacağı görüşmelerde Türkiye'nin AB ile vize muafiyeti konusundaki anlaşmayı da görüşeceklerini kaydeden Timofti, görüşmelerde kültürel ilişkilerin de ele alınacağını belirtti.

Özellikle vize konusuna çok önem verdiklerini dile getiren Timofti, şunları kaydetti:

"Moldova'da vize muafiyeti ile ilgili resmi karar alındıktan sonra tamamen bütün makamlar tarafından onaylandı. Şimdilik Türkiye tarafından yapılacak işlemlerin tamamlanmasını bekliyoruz. Türk devlet yetkilileriyle görüşmelerde, çok yoğun bir şekilde ekonomik ilişkileri de konuşacağız. Kültür ilişkileri için de bir sözleşme imzalamayı planlıyoruz. Birbirimizi çok iyi bir şekilde tamamlamamız gerekiyor. Bundan sonra çok daha kapsamlı ve geniş ilişkileri başlatmış olacağız. Ülkeler arasında sanatçı değişimi yapılması öngörülüyor. İki ülke arası turizmi de geliştireceğiz."

Suriye krizi

Timofti 3 yıla yakın süredir devam eden Suriye krizi hakkında ise "Sorunun barışçıl yollarla çözülmesini destekliyoruz" ifadelerini kullanırken, uluslararası adalet makamlarının vereceği karara güvendiklerini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Moldova artan Türk yatırımlarından memnun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN