Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aliağa Belediyesi'nden Helvacı'da yeşil proje

Aliağa'nın Helvacı beldesi, Aliağa Belediyesi'nin yaptığı 3 bin 900 m2'lik meydan ve yeşil alan düzenlemesiyle hem yeşile, hem de belde merkezi vatandaşların nefes alacağı bir ortak alana kavuştu.

Giriş Tarihi: 21.1.2014 17:35
Aliağa Belediyesi'nin Helvacı Belde merkezinde yaptığı Cumhuriyet Meydanı ve park düzenlemesi kısa sürede yemyeşil görünüme kavuşurken, köyün yaşlıları, gençleri ve çocukları için vazgeçilmez bir yer oldu. Atatürk Büstü önünde, 24 Saat dev Türk bayrağının dalgalandığı Cumhuriyet Meydanı görenlerin beğenisini kazanıyor. Güçlü ışıklandırması ile gece ışıl ışıl olan park belde sakinlerinin uğrak yeri oldu.

ALİAĞA BELEDİYESİ, 5 YILDA YEŞİL ALANLARI ARTTIRDI

Aliağa Belediyesi'nin 2009-2014 yılları arasında gerçekleştirdiği yeşillendirme çalışmalarıyla Türkiye'de ortalama 2 m2 olan aktif yeşil alan miktarı, Aliağa'da 5 m2'yi aşarken, Helvacı'da yeni yapılan meydan düzenlemesiyle yeni bir yeşil alan oluşturuldu. Belediye, Helvacı' da 3 bin 900 m2'lik meydan düzenleme projesini kısa sürede tamamladı. 1 yıl önce çalışmalara başlayan belediye proje alanında kalan eski yapıları 320 bin TL bedelle kamulaştırarak yıktı. Projeyi büyük bir Türk Bayrağı ve Atatürk Büstü ile taçlandıran Belediye, Helvacı halkının ortak kullanımı için bir yepyeni bir meydan ortaya çıkardı.

BELDEYE MODERN BİR TÖREN ALANI KAZANDIRILDI

Helvacı' da gerçekleştirilen proje kapsamında meydandaki Atatürk büstü ve kaidesi yenilendi. Meydanda 2 bin m2 kilitli beton parke taşı kullanıldı. Belde meydanı, kimliğine uygun bir şekilde yeşillendirildi, çınar fidanlarıyla ağaçlandırıldı. Bin metre çim bordürü döşenen alana vatandaşların yararlanabileceği pergolalar, piknik masaları ve gizli havuz sistemi yerleştirildi.

BAŞKAN OĞUZ: 'YEŞİL ALANLARIN ARTMASINA ÖNEM VERİYORUM'

Aliağa Belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz, Helvacı'da yapılan çalışmalarla beldenin nefes aldığı bir yeşil alan ve park kazandırıldığını söyleyerek 'Yeşil alanların arttırılmasına önem veriyorum. 4,5 yılda 20'nin üzerinde park yaptık. Büyükşehir de Aliağa'ya 2 büyük park kazandırdı. Bunun yanında yaklaşık 4 km'lik Sahil Bandı'nı yaptık. Uzun süredir deniz kenarında Avcı Ramadan bölgesi denilen yerin tahsisini Milli Emlak'tan almaya çalışıyoruz. Bunu aldığımızda yaklaşık 1 km kadarlık bir alanın da peyzajını yaparak yeşillendireceğiz. Böylece 5-6 km'lik kesintisiz bir sahil bandımız olacak. Helvacı Meydan düzenlemesi çok güzel oldu. Helvacı'ya yakışır, beldemiz için simge olacak bir park ve meydan oldu. Hem tören ve etkinliklerin yapılacağı bir meydan hem de zaman geçirilecek yeşillikler içinde bir park ortaya çıktı. Helvacılı hemşehrilerimize hayırlı olsun' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aliağa Belediyesi'nden Helvacı'da yeşil proje
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN