Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dolardaki artış inşaat sektörünü vurmayacak

Nazmi Durbakayım, "Gelişmelere uzun soluklu bakıyor ve planlarımızı ona göre yapıyoruz. Anlık çözümlerin sağlıklı olduğunu düşünmüyoruz" diye konuştu.

Giriş Tarihi: 22.1.2014
Hafele ana sponsorluğunda gerçekleşen 2'nci İnşaat ve Konut Konferansı'nda konuşan İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, tahmini olarak 2013'ün ilk yarısında gerçekleşen 1.5 trilyon liralık cari fiyatlarla Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın 290.8 milyarlık kısmını inşaatın oluşturduğunu belirtti. İnşaat sektörünün 1999 depremi, 2001 ve 2008'deki krizleri atlattığını dile getiren Durbakayım, "Bu nedenle Aralık 2013'te başlayan ve etkisini döviz piyasasında sürdüren kriz, inşaat ve gayrimenkul sektörünü yerle bir edecek türden değil. Sektörün iç dinamikleri kısa vadeli olduğunu düşündüğümüz bu krizi de atlatacaktır" dedi.

DESTEK LAZIM

Durbakayım, inşaat sektörünün sürdürülebilir büyüme göstermesi ve bu tip krizlerle baş edebilmesi için desteğe ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekledi. Durbakayım, şöyle konuştu: "İlk şartımız temeli sağlam bir sektör yapısı. Geçtiğimiz yıl sektörle ilgili çıkan iki önemli kanun, bu konuda umutlarımızı arttırdı. İlki tüketicilerle ilgili kanundu. Bunla haksız rekabetin önüne geçilmesi adına somut bir adım atıldı. Diğeri ise yeni imar yasasıydı. Bu kanunla da projelere çeki düzen geldi."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dolardaki artış inşaat sektörünü vurmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN