Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dönüşüm için 6 ayda 81 kentin kodları çıkarıldı

Nef ve Kentsel Strateji'nin işbirliğinde hayata geçirilen '81 Kent 81 Vizyon' projesi tamamlandı. 81 kentin 10 temel sorunuyla fırsatlarının ortaya çıkarıldığı projede, her kente özel BEK analizleri hazırlandı

Giriş Tarihi: 6.6.2014
Kentsel Vizyon Platformu 81 şehre ait vizyon planı çalışmalarını tamamladı. Geçen yıl Nef Yönetim Kurulu Üyesi Erden Timur ve Kentsel Strateji Kurucu Ortağı Faruk Göksu tarafından hayata geçirilen platformda, kentsel dönüşüm çalışmalarına yön verecek '81 Kent 81 Vizyon' projesinin detayları açıklandı. Erden Timur bu çalışmayla şehirlerin imar değil şehir planlarını yaptıklarını söyledi. Timur, "Kötü kentler kaderimiz değil. Bu tabloyu değiştirmek ve kentlerin tasarımlarını ortaya koymak için gerekli adımları attık" dedi. Projenin kağıt üzerinde kalmaması için kamuya büyük görevler düştüğünü anlatan Timur, bir an önce yasal düzenlemenin yapılması gerektiğini altını çizdi.

HER KENTE ÖZEL ANALİZ YAPILDI
Faruk Göksu da vizyon planlarının hazırlık aşamasında 81 kentin 10 temel sorunuyla fırsatlarının ortaya çıkarıldığını söyledi. Göksu, "Elde edilen sonuçlarla, stratejik göstergeler ve gelecek senaryoları da dikkate alınarak her kente özel BEK Analizleri hazırlandı" şeklinde konuştu.

EDİRNE SONUÇLARI ŞAŞIRTTI
Çalışma kapsamında Edirne'nin stratejik planlarının hazırlandığını ifade eden Faruk Göksu, burayı kültür kenti olarak belirlediklerini söyledi. Göksu, "Edirne'de bambaşka dinamiklerin olduğunu gördük. Burayı üniversiteyle ilişkilendirecek şekilde yeniden tasarladık" dedi. Erden Timur da, Edirne çalışmasının 3 ay sürdüğünü anlatarak, şöyle konuştu: "Çalışmaları gönüllü olarak yapıyoruz. 81 kentin tamamını bu hale getirmek çok uzun sürmez. Yeter ki yetenekli ve heyecanlı gençler bize gelsin." Timur, çalışma kapsamında 81 kişiye eğitim verdiklerini ve sayıyı artıracaklarını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dönüşüm için 6 ayda 81 kentin kodları çıkarıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN