Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Müftülüğünden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne Özel “İslamda Kadın” Konferansı

Giriş Tarihi: 9.3.2015 13:28 Güncelleme Tarihi: 9.3.2015 14:46
Erzincan Müftülüğünden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne Özel “İslamda Kadın” Konferansı
İl Müftülüğü Aile ve Dini Rehberlik Bürosu tarafından “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” münasebetiyle “İslam’da Kadın” konulu konferans düzenlendi.
Erzincan İl Müftülük Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa ilk olarak Muhammed İlhan isimli bir çocuğun Kur���an-ı Kerim Tilaveti okumasıyla başlandı.
Daha sonra “İslam’da Kadın” konulu konferansını vermek üzere kürsüye davet edilen Ankara Merkez Vaizesi Ayşe Akkoçan katılımcılara yaptığı konuşmada şu görüşlerde bulundu; “Kadın İslam geldiği zaman Allahü Teâlâ’nın bize nazil ettiği kitabında insan olarak değer bulmuştur.
Eski çağ tarihine baktığımız zaman kadıların bugünkü serüvenine, bugünkü noktaya ulaşana kadar sancılı bir dönem geçirdiğini görüyoruz. Bu sancılı dönem kadının insan mı yoksa değil mi diye tartışıldığı dönemdir. Bu dönem köle pazarlarında köledir diye satıldığı dönemdir. İsim verilmeye layık görülmeyip mesela eski Çin’de rakamlarla çağrıldığı dönemdir. Köle pazarlarında satılan kadının özgürlüğü yok, kimliği yok ve kadın olarak değeri yok. Cahiliye çağında ise kadın utanç vesilesi sayılıyor.Anne ve babalar düşünüyor, bu utancı büyütelim mi yoksa bir cesaret gösterip kurtulalım mı diye düşünüyor. Böyle bir serüvenden geçen kadın İslam geldiği zaman Allahü Teâlâ’nın bize nazil ettiği kitabında insan olarak değer buluyor.
Allah kullarına cinsiyet üzerinden muamele etmiyor. Kul, insan diyor. Biz Kuran’ı Kerim’i okuduğumuz zaman şu ibareleri sıkça tekrarlıyoruz. Ey iman edenler, ey insanlar, bu tabirlerin ikisini de sıkça tekrarlar, sıkça okuruz. İnsana hitap eder, mümine iman edene hitap eder.
Mümin ve iman eden insan der iken cinsiyet üzerinden hitap yoktur. Çünkü Allah kuluna insan olarak bakar, muhatabına mümin olarak bakar. Dolayısıyla kadın Kuran’da insandır, iman etmiş bir insandır. Değer verilmeyen noktada İslam’ın baş tacı yaptığı kadın, değer verilmeyen noktada ötelenen ve itelenen kadın Kuran’da “öf” bile deme ebeveynine derken babanın yanında birlikte zikredilen, hangisine muhabbet besleyip hitap edeyim, hangisine hürmet edeyim sorularına annene, annene, annene diyerek öncelenen kadın olmuştur. Bunların hepsi çok anlamlı ve kıymetlidir. Kadın değerini bilmek, kadın insan olarak, mümin olarak nasıl bir tahtta oturduğunu günümüzde bilmek ve anlamak zorundadır.” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erzincan Müftülüğünden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne Özel “İslamda Kadın” Konferansı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN