Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Kızılayı Kök Hücrede Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldırıyor

Giriş Tarihi: 10.3.2015 14:39 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Türk Kızılayı Kök Hücrede Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldırıyor
Türk Kızılay’ının Bölge Toplantısı gerçekleştirildi.
Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Türk Kızılay’ı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, Erzincan Şube Başkanı Ferit Bayata ve Erzincan Türk Kızılay’ı çalışanları katıldı.
Toplantıda ilk olarak konuşma yapan Türk Kızılay’ı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar; “Tarihi boyunca afetlerde anılan bir şehir olan Erzincan’dayız. Kızılay’ın var olduğu güçlü olduğu bir ilimizdeyiz. Olağanüstü bir kongre sürecindeyiz. Bir yönetim kurulunun daha verimli çalışabilmesi için bir olağanüstü kongre kararı alındı. Gün ve tarihte belli oldu 23 Mart 2015 de bu kongremizi gerçekleştireceğiz. Tarihin 23 Mart olması sayın cumhurbaşkanımızın katılmasının sağlanmasıydı.
ARAŞTIRMALAR GÖRE KIZILAY YÜZDE 95 MEMNUNİYET SAĞLADI
Türk Kızılay’ı algı araştırması adı altında bir araştırma yaptı. Kızılay’ın Türkiye’de bilinirlik, güvenilirlik algısı araştırmasında %95 ile Türk Kızılay’ı en yakın rakibine %50 fark atarak Türkiye’de güvenilirliğini ispatladı. Bu senkronize bir hareketin bir sembolüdür. Bu Ahmet Lütfü Akar’ın medyada verdiği pozlarla olan bir şey değildir. Bu yaptığımız icraatların bir neticesidir. Bu toplumda bıraktığımız izlenimlerin neticesidir. Bu dürüst olmamızın ve namuslu olmamızın karşılığı, insan ayırımı yapmamızın karşılığıdır. Ve halkımızın bize verdiği bir mükâfattır. Bizler Allah’ın rızasını insanımızın da sırtımızı sıvazlamasını bekliyoruz.
HER FELAKETTE İLK YARDIMA KOŞANLARDAN BİRİ BİZ OLDUK
Biz somada vatandaşlarımızın yanındaydık, Ermenek’te vatandaşlarımızın yanındaydık, Van’da vatandaşlarımızın yanındaydık. Belki arama çalışması yapmadık ama arama kurtarma yapanlara destek olduk. Vatandaşlara destek olduk. Onlara gıda giyim çadır yardımı yaptık. Onlarda bizim sıcaklığımızı hissettiler bizim nasıl çalıştığımızı gördüler.
ERZİNCAN’A YENİ BİR TESİS YAPILACAK
Kızılay çarşısı yıkılarak yerine çok modern bir yer yapmayı planlıyoruz. Yetkiler Erzincan şubemize verilmiştir. Orada bulunan kiracılarımızla konuşarak görüş birliğine vardık. Onları mağdur etmedik. Orada çok güzel bir yapı çok güzel bir tesisi Erzincan’ın hizmetine sunacağız. Elde edilen geliri yine iyilik hareketinde kullanacağız.
KÖK HÜCRE’DE DIŞA BAĞIMLILIK ORTADAN KALKACAK
Biz Türkiye’de kök hücre sorununu tarihe gömeceğiz. Amerikalardan, İngilterelerden dünya bankasından araştırma yapmak yerine kendi kök hücre bağışçılarımızın verdiği kök hücre ile ilik nakli ile lösemili kardeşlerimiz kanserli kardeşlerimiz bunlardan istifade ederek bu tür nakilleri yapacaklar. Sağlık bakanlığımızın bir toplantısında lanse edeceğiz. Şu ana kadar 40 bin kişi kök hücre vericisi olmak için başvurdu. Kan üzerine ise Kızılay rekor üstüne rekor kırıyor. Kızılay 2005 yılında 305 bin ünite kan toplarken 2014 de 1 milyon 865 bin ünite toplamıştır. Bu kanlar ile sıhhat bulan insanlar Kızılay’a dua ediyor, vatandaş Kızılay vasıtası ile kan bağışçısına dua ediyor ve dualar içinde Kızılay ayağı taşa değmeden devam ediyor. İşte bu yüzden Kızılay başarılı ve %95’lik bir rakamla halkın güvenini sağlamıştır.” dedi.
Daha sonra hoş geldin konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Erzincan Valisi Süleyman Kahraman; “Kızılay’ımızın göz doldurucu yardımlar yapması bizim için son derece önemlidir. Ülkeler birçok kuruluşlarla gurur duyarlar bu kuruluşların içerisinde hayırsever, din, dil, ırk ayrımı yapmadan zor durumda ki insanlara 146 yıldır yardımına koşan Türk Kızılay’ın dan ülke olarak büyük bir onur ve gurur duyuyoruz.
Kızılay en basit söylemiyle insanlar için kara gün dostudur. İnsanlar söz konusu olduğunda sadece kendi vatandaşlarını değil bütün insanlık onun hizmet alanıdır. Somali’de, Irak da Suriye’de Pakistan’da, dünyanın har tarafında afet, felaket ve benzeri bir şey varsa Kızılay en önce oradadır. Kızılay bunları yaparken hiçbir beklenti beklemiyor. Allah rızası için bunu yapıyor. Bu yüzden Kızılay çalışanlarının ayağı taşa değmiyor. Mazlum ve masum insanların dualarını alıyorlar. Dünyanın her yerine giden her yere yardım taşıyan bir kuruluştur. Sayın Genel Başkanımızın da dediği gibi Kızılay adına yapılan bir algı araştırmasında %90,5’lik bir güven, samimiyet ve inanç var.” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Kızılayı Kök Hücrede Dışa Bağımlılığı Ortadan Kaldırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN