Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan’dan Kurtuluş Mesajı

Giriş Tarihi: 11.3.2015 12:08 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan’dan Kurtuluş Mesajı
Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, “Tarihi şan ve şerefle dolu, her karış toprağı aziz şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış, mertlik ve yiğitlik sembolü değerli hemşehrilerimin kurtuluş bayramını kutluyorum.” dedi.
’un düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Başkan Orhan, 12 Mart’ın tarihe altın harflerle kazınmış eşsiz bir destan olduğu gibi, Türkiye Cumhuriyeti’nin de dönüm noktalarından da birisi olduğunu ifade etti.
“12 Mart, milli diriliş ve şahlanışı ifade eder” diyen Başkan Orhan, mesajında şunları kaydetti: “İnsanlık dışı vahşet ve katliamlara karşı, kadını, erkeği, genci, yaşlısıyla canını siper eden bir ecdadın torunlarıyız. İnsanlık dışı her türlü vahşet ve zulümlere karşı birlik ve beraberlik içerisinde amansız mücadele veren Erzurum, yine insanlık tarihinin örnek aldığı bir zafere imza atmıştır. O dönemde bu zulüm işkencelere Aziziye ilçemiz de Alaca ve Ilıca’da maruz kalarak, bu kara günlerin en derin izlerini taşımaktadır. Bu akıl almaz işkencelere karşı Erzurum, milli birlik ve bütünlüğünü vatan sevgisi ile yoğurarak, vahşete karşı dimdik ayakta durmuş ve kurtuluş meşalesini Erzurum’da ateşlemişlerdir. Böyle bir ecdadın torunları olarak gururluyuz, mutluyuz. Başımız her zaman dik olacak, bayrağımız göklerde ebediyen dalgalanacaktır. Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Bu milletle neler yapılmaz ki…’ tarifine mazhar olmuş olan Erzurum, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı şehir olma onuruna erişmiştir. İşte bu yüzden Erzurum’un tarihteki yeri ve önemi her zaman başka olmuştur. Aziziye şahlanışı ile Nene Hatun, Kara Fatma gibi kadın kahramanları da bağrından çıkaran Erzurum, bu kutsal destan ile üzerinde özgürce yaşadığımız bu toprakları vatan yapmışlardır. Erzurum’un ve ülkemizin bir daha böyle acılar yaşamaması, ezelden ebede hür kalması temennisiyle aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor, tüm hemşehrilerimin kurtuluş bayramını kutluyorum.”
İSTİKLAL MARŞI’NIN KABULÜNÜN 94. YILDÖNÜMÜ
12 Mart’ın aynı zamanda İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabulünün de 94. yıldönümü olduğunu hatırlatan Başkan Orhan, “İstiklal mücadelemizi muhteşem dizeleriyle ebedileştiren Milli Şairimiz, Merhum Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal kahramanlarımızı, saygı, rahmet ve şükranla anıyorum.” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan’dan Kurtuluş Mesajı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN