Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bia Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesinde

Giriş Tarihi: 12.3.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:27
Bağımsız İletişim Ağı (BİA) Haber Müdürü Haluk Kalafat, Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin sorularını cevapladı.
Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü öğrencilerinin Alternatif Medya dersine telekonferansla katılan Bağımsız İletişim Ağı (BİA) Haber Müdürü Haluk Kalafat, Hak Haberciliği konusunda merak edilenleri anlattı.
BİA’nın Okuldan Haber Odasına(OHO) programına katılan Atatürk Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Gazetecilik Bölümü son sınıf öğrencisi Nur Ener’in hazırladığı Alternatif Medya bağlamında Hak Odaklı Habercilik konulu sunuma telekonferansla katılan Haluk Kalafat, gazeteci adaylarının sorularını cevapladı. Hak Odaklı Habercilik kavramını oluşturan BİA’nın habercilik anlayışını öğrencilerle paylaşan Kalafat, “Şiddet dilinden, hakaret içeren sıfatlardan, cinsiyetçi söylemlerden uzak durmaya çalışıyoruz” dedi.
Yrd. Doç. Ömer Alanka’nın Alternatif Medya dersini alan gazeteci adaylarının sorularını samimiyetle cevaplandıran Kalafat, BİA’nın haber anlayışının anlatıldığı Okuldan Haber Odasına programına katılmak isteyen öğrencilerin soruları karşısında ise son derece masraflı bir iş yaptıklarını söyleyerek, bütçenin şimdilik az sayıda öğrenciyi ağırlamaya yettiğini ifade etti. Yeni bir haber dili oluşturma gayretinde olduklarını söyleyen Kalafat ajans haberciliği ile hak haberciliğini bütünleştirme noktasında sorulan soruya, “Biz rahatız tabi, ajansta hızlı olmanız gerekir ama habercinin de en büyük düşmanı heyecandır, hızdır. Biz Gezi olaylarında hata yaptık, çok büyük hatalar değil ama yaptık. Zamanla aşılamayacak mesele değil. Ajanslar ham haber yapıyor. Gazetecilere de bu noktada büyük sorumluluk düşüyor. Değişiklik yapılabilir” şeklinde cevap verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bia Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN