Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97’inci Yıl Dönümü Coşkuyla Kutlandı

Giriş Tarihi: 12.3.2015 12:18 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
’un düşman işgalinden kurtuluşunun 97’inci yıl dönümü, kentte çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.
Törenler, sabah saatlerinde Havuzbaşı’nda bulunan Atatürk anıtına çelenk koyulmasıyla başladı. Çelek koyma törenine Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay’ın yanı sıra siyasi parti, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Atatürk anıtına çelenk koyulmasının ardından İstiklal Marşının okundu akabinde Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, bir konuşma yaptı.
Başkan Sekmen, Erzurumluların 12 Mart kurtuluş gününü kutlayarak, vatanı ve bayrağı uğruna düşmana göğsünü siper eden Dadaşın, esaretten hürriyete, ölümden hayata kavuştuğu gün olan 12 Mart’ın, cennet vatan Türkiye için istiklal, hürriyet, cumhuriyet ve demokrasi anlamına geldiğini belirtti.
Ermeni Hınçak ve Taşnak çetelerine geçit vermeyip vatan savunmasında gösterdiği liyakatle kahramanlığı yedi düvele yayılan dadaşın cesaretinin, Türk tarihinin bir övünç vesilesi olduğunu vurgulayan Sekmen, "Günümüzde belirli zamanlarda ortaya çıkan Ermeni diasporası, dünya kamuoyunu yine sahte iddialarla aldatmaya devam etmektedir. Hiçbir belgeye dayanmayan sözde Ermeni soykırımı iddialarına en güzel yanıt, Erzurum topraklarında var olan şehitliklerdir. Vatanı, bayrağı ve namusunu koruyarak düşmana göğsünü siper eden Erzurumlular, en savunmasız anda dahi Ermenilere direnmiş, bedenleriyle düşmana set olmuş, aziz vatanı uğruna ’vatan sana canım feda’ demiştir. Dadaşın asil vakarlığı, cesareti, vatan sevgisi, bayrak bilinci, ezanı Muhammed iyeye olan aşkı, işte bu iman sevgisinden gelir. Dün olduğu gibi bugün de milleti, devleti ve vatanına gönülden bağlı olan bu asil insanların yurdu serhat şehri Erzurum, bu yüzden kahramanlığıyla da ünlüdür. Tıpkı Çanakkale’de olduğu gibi Dadaşlar, düşman kuvvetlerine 97 yıl önce ’Erzurum geçilmezdir’ diyerek düşmana geçit vermemiştir." dedi.
Tören daha sonra halk oyunları gösterisi ve mehteran ekibinin gösterisiyle devam etti. Vatandaşlar ilgiyle töreni izleyerek cep telefonlarına kaydetmeyi de ihmal etmediler.
“63 YAŞINDAKİ KAZIM YILMAZ DEDE’DEN ÖZÇEKİM”
Mehteran ekibinin gösterisini baştan sona cep telefonuyla çeken ve özçekim yapan 63 yaşındaki 3 çocuk babası Kazım Yılmaz, ise protokolünde dikkatini çekti. Çocuklarına, torunlarına hatıra kalması için cep telefonuyla kurtuluş coşkusunu kaydettiğini belirten Yılmaz, “Bugün Erzurum’un kurtuluş yıl dönümü. Bizde çok mutluyuz. Bu anı ölümsüzleştirmek istedim.” dedi.
“KARS KAPI ŞEHİTLİĞİNE ZİYARET”
Havuzbaşı’nda ki törenin ardından Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay ve askeri erkan, Karskapı Şehitliğini ziyaret ederek dua ettiler. Erzurum Müftü vekili Celal Büyük, dua yaptırarak şehitliklere karanfil bırakıldı.
Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü, gün boyu çeşitli etkinlikler ve akşam saatlerinde konser programıyla devam edecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erzurum’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 97’inci Yıl Dönümü Coşkuyla Kutlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN