Köçer : "Eleştirmen Vicdanına Hesap Verir"

Giriş Tarihi: 26.3.2015 09:18 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Köçer : Eleştirmen Vicdanına Hesap Verir
11’inci Uluslararası Kar Kısa Film Festivalinde konuşan Film Arası Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Suat Köçer, “Eleştirmen vicdanına hesap verir.” dedi.
Kar film festivali kapsamında Kültür ve Gösteri Merkezi’nde düzenlenen program ünlü isimlerin ve çok sayıda dinleyicinin katılımıyla devam etti. Festivalde konuşan Film Arası Dergisi Genel Yayın yönetmeni Suat Köçer, sinema eleştirmenliği üzerine konuştu.
Eleştirmenlik yapmanın çok zor olduğunu ifade eden Suat Köçer, bu alanda yaşadığı bazı zorluklara değindi. Kimi yönetmenlerle yaşadığı ilginç anekdotları paylaşan Köçer, adını vermediği genç kuşak yönetmenlerden biriyle yaşadığı diyaloğu da paylaştı.
FİLM ÇEKMEZSEN ÖLÜR MÜSÜN?
Köçer şunları söyledi: “Toplantıda “Siz bir filmi eleştirirken içinizden geldiği gibi davranıyorsunuz değil mi?” Evet dedim. O zaman ben de içimden geldiği gibi bir şey söyleyeceğim dedi. Filmimle ilgili o yazıyı yazmasaydınız ölür müydünüz? Ben de “Siz öyle bir film çekmeseydiniz ölür müydünüz diye cevap verdim. Bazı arkadaşlar da ilginç isteklerde bulunabiliyor. Telefon ya da sosyal medyadan ulaşıp “filmimle ilgili eleştirileri bana söyleyebilirdiniz, yazmanıza ne gerek var?” diyenler oldu.”
Suat Köçer, eleştirmenlerin vicdanlarına hesap vermesi gerektiğini de şu sözleriyle dile getirdi: “Yapımcı gişede seyirciye hesap verir. Yönetmen kendi sinema kariyerine karşı sorumludur ve bir anlamda her filminde kendine, sinemasına ve de seyirciye hesap verir. Ancak sinema eleştirmenleri kimseye hesap vermez. Riski de sorumluluğu da yoktur. Fakat bence bu noktada eleştirmenlerin işi daha zordur. Objektif olma, hakkaniyetli davranmak zorundadırlar. Eleştiri mekanizması bir yana vicdanlarına karşı sorumlu olmalı ve bu anlamda vicdanlarına da hesap vermelidirler.”
‘SİNEMA ELEŞTİRMENLİĞİ ÖNEMLİ’
Konuşmasında sinema yazarlığı ve eleştirmenliğinin temelde farklı olduğuna değinen Köçer, “Sinema eleştirmenleri daha lokal eleştiriler kaleme alan, değerlendiren kişilerdir. Bir film, polemik veya bir haber-gelişme üzerine yoğunlaşırlar. Sinema yazarları ise herhangi bir filmi, konu ya da kavramı geniş planda ele alan, farklı yönleriyle meseleyi derinlemesine tartışan kişilerdir. Fakat eleştirmenler zaman zaman kapsamlı yazılar da yazarken, sinema yazarları da lokal film eleştirileri yapabilir. Bu anlamda sıkı bir ilişkiden söz edebiliriz.” ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köçer : "Eleştirmen Vicdanına Hesap Verir"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN