Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversite Öğrencilerine “Aile Ve Yaşam Becerileri” Eğitimi

Giriş Tarihi: 31.3.2015 12:28 Güncelleme Tarihi: 31.3.2015 12:28
Üniversite Öğrencilerine “Aile Ve Yaşam Becerileri” Eğitimi
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından Aile ve Yaşam Becerileri ile İslam’da Evlilik semineri düzenlendi.
Seminere konuşmacı olarak Aile ve Sosyal Politikalar İl Yardımcısı Cemil İlbaş ve Müftülüğü Uzman Vaizi Ahmet Ünal konuşmacı olarak katıldı.
İlbaş, Atatürk Üniversitesi mavi Salonda düzenlenen seminerde yaptığı konuşmada mutlu bir ailenin formülünü anlattı.
Sorunların çözümünde empati ve ben dili kullanmanın önemine değinen İlbaş, “mir vermek, yönlendirmek, uyarmak, gözdağı vermek ahlak dersi vermek, onun yerine karar vermek, ahkam kesmek, öğretmek, nutuk çekmek, mantıklı düşünceler önermek, yargılamak, eleştirmek, suçlamak, aynı düşüncede olmamak, ad takmak, alay etmek, olayı küçümseme, sorgulamak, sınamak, Oyalamak, konuyu saptırmak, yorumlamak, analiz etmek, iletişiminin önündeki en önemli engellerdir.”dedi.
EVLİLİKTE ÇATIŞMANIN NEDENLERİ
Evlilikte çatışma sorunlarına değine İlbaş, “Ailedeki rol dağılımı, Ekonomik sorunlar, İletişimin yetersiz veya hatalı olması, Akrabalara ilişkin sorunlar, Fikir ayrılıkları Din, mezhep, kültür, değer, politik görüş farklılıklarından kaynaklanan sorunlar ,Eşlerin birbirlerine yeterince vakit ayıramamaları Alkol, uyuşturucu, kumar gibi bağımlılıklar, Psikolojik sorunlar, Kıskançlık evlilikte çatışma nedenleri arasındadır.” dedi.
Erzurum Müftülüğü Uzman Vaizi Ahmet Ünal ise İslam’da Evlilik konusunda yaptığı sunumda, mutlu bir geleceğin oluşması için çocukların İslam Ahlakıyla yetişmesinin önemine değindi.
Keşkesiz bir hayat için ideal eş seçiminin önemli olduğunu ifade eden Ünal, İslam dininin insani değerleri önemsediğini, İslam dininin aile hayatıyla ilgili getirmiş olduğu ilkelerin erkek ve kadınlar tarafından bilinmesinin gerekliliğine değindi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversite Öğrencilerine “Aile Ve Yaşam Becerileri” Eğitimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN