Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir Belediyesi’nin Etkinlikleriyle Ramazan ’da Dolu Dolu Yaşanacak

Giriş Tarihi: 17.6.2015 11:08 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 11:55
Büyükşehir Belediyesi’nin Etkinlikleriyle Ramazan Erzurum’da Dolu Dolu Yaşanacak
Ramazan ayı ’da yaşanır ve yaşatılır. Bu nedenle de Ramazan’da Erzurum tersine göç yaşar. Doğduğu memleketi, ekmeğini kazanmak için terk edip giden Erzurumlular, Ramazan’ı yaşamak ve oruçlarını Palandöken Dağı’nın serinliğinde tutmak için Erzurum’a akın ederler. Çünkü Erzurum’da bir başkadır Ramazan ve oruç.
RAMAZAN’IN HER GÜN VE GECESİ DOLU DOLU GEÇECEK
Ramazan ayı Erzurum’da Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği etkinliklerle dolu dolu geçecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 18 Haziran Perşembe günü başlayacak olan Ramazan ayı etkinlikleriyle ilgili yaptığı açıklamada, Erzurum’da 11 ayın sultanı Ramazan ayının her gününün ve her akşamının Büyükşehir Belediyesi’nin düzenleyeceği Ramazan ayının ruhuna uygun etkinliklerle dolu dolu yaşanacağını belirtti.
RAMAZANI VE ORUCU YAŞAYAN ŞEHİR
Erzurum’un orucu sadece tutan değil yaşayan bir şehir olduğunu dile getiren Başkan Sekmen, “On bir ayın sultanı olan Ramazan-ı Şerife ulaşmanın heyecan ve mutluluğunu hep birlikte idrak ediyoruz. Ramazan ayı, Kur’an-ı Kerim’in inmeye başlaması, oruç, zekât ve sadaka gibi önemli ibadetleri içermektedir. Bütün bunlar dini hayatımız açısından bireysel ve toplumsal anlam ve önem ifade etmektedir” dedi.
KÜLTÜREL DEĞERLER HATIRLANACAK
Ramazan’ın manevi hazzını, Büyükşehir Belediyesi’nin Erzurum genelinde düzenlediği Kur’an-ı Kerim tilavetleri, dini sohbetler, ilahi dinletileri, tasavvuf müziği konserleri, yardımlar, hayır sofraları ve paylaşmayı esas olan sosyal buluşmalarla dolu dolu yaşanacağını açıklayan Başkan Sekmen, “Ramazan Geceleri ile geçmişten günümüze kadar gelen kültürel değerlerimizi bir kez daha hatırlama imkânına kavuşacağız” şeklinde konuştu.
İFTAR ÇADIRLARINDA VE SOKAK İFTARLARINDA VATANDAŞLARIMIZLA BULUŞACAĞIZ
Başkan Sekmen, Ramazan ayı nedeniyle Tebrizkapı’daki Narmanlı Camii avlusunda, Mevlana Vadisi’nde ve Ilıca’da kurulan iftar çadırlarında, ayrıca ilçelerde ve mahallelerde yapılan ‘Sokak İftarları’nda vatandaşlarla bir araya geleceğini de belirtti. Büyükşehir Belediyesi tarafından, Ramazan ayında il genelinde her gün 2 bin 500 civarı kişiye iftar yemeği verileceğini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen, “Erzurum genelinde iftar çadırlarımız var. Tüm ilçelerimizde ve mahallelerimizde ‘Sokak İftarları’ yapacağız. Havuzbaşı Kentmeydanı’nda Selçuklu evleri kurarak vatandaşlarımıza nostaljik Ramazan akşamları yaşatacağız. Yine Havuzbaşı Kentmeydanı’nda her akşamı dolu dolu geçecek Ramazan Etkinlikleri düzenliyoruz. Bu tür hizmetlerle halkımızın Ramazan’ı coşkuyla, heyecanla ve manevi atmosfere uygun bir şekilde geçirmelerine imkân sağlıyoruz” dedi.
DÜNYACA ÜNLÜ İLAHİ SANATÇISI MAHER ZAİN DE KONSER VERECEK
Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından Ramazan ayı boyunca Havuzbaşı Kentmeydanı’nda düzenlenecek olan Ramazan Etkinlikleri’nde her akşam iftardan sonra saat 22.00’a kadar çocuk eğlence programları, 22.00’dan sonra da konser, şiir dinletisi, söyleşi, seminer ve diğer etkinlikler düzenlenecek. 18 Haziran Perşembe günü akşamı başlayacak Ramazan etkinliklerine ünlü sanatçılar ile konularında uzman akademisyenler ve yazarlar katılıyor. Büyükşehir Belediyesi Ramazan Etkinlikleri’nin resmi açılışı 26 Haziran Cuma günü akşamı Dünyaca ünlü ilahi sanatçısı Maher Zain’in konseriyle yapılacak. Ahmet Özhan, Ömer Karaoğlu, Aykut Kuşkaya, Sami Savni Özer, Mustafa Demirci, Abdurahman Önül, Mehmet Emin Ay, Nurullah Genç, Yavuz Bahadıroğlu, Vehbi Vakkasoğlu, Ahmet Maranki, İbrahim Sadri gibi çok sayıda ünlü sanatçı, akademisyen, yazar ve şairin katılacağı Ramazan Etkinlikleri’nde Meşhur Hafızların Kur’an-ı Kerim tilavetleri de olacak.
BAŞKAN SEKMEN, TÜM ERZURUM HALKINI RAMAZAN ETKİNLİKLERİ’NE DAVET ETTİ
7’sinden 70’ine tüm Erzurum halkını, Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Ramazan Etkinlikleri’ne davet eden Başkan Sekmen, “Yüce Allah’a olan yakarışların semayı titrettiği bu mübarek feyz ve bereket ayında bizlere olan destek ve dualarınızın devamını temenni ederek, sosyal ve kültürel programlara iştiraklerinizden ötürü şimdiden siz değeli hemşerilerime teşekkür ediyorum” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir Belediyesi’nin Etkinlikleriyle Ramazan Erzurum’da Dolu Dolu Yaşanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN