Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fırın İşçilerinin Sıcak Çilesi

Giriş Tarihi: 28.6.2015 15:48 Güncelleme Tarihi: 29.6.2015 09:02
Fırın İşçilerinin Sıcak Çilesi
Hava sıcaklıklarının 25 dereceye ulaştığı ’da Ramazan ayı ile birlikte özellikle fırın işçileri zor günler yaşıyorlar. 90 derece sıcak altında pide üretimi yapan fırın işçileri, “Ekmeğimizi ateşten çıkarıyoruz. Ramazan ve oruç işlerimizi daha da zorlaştırdı” dediler.
Fırıncılar pide yapmanın özellikle ramazan ayında oruçlu oldukları için çok zor olduğunu belirtiyorlar. Pide ustası Aslan , “Fırının içindeki sıcaklık 250 derece bizim durduğumuz alan ise 80 ile 90 derece arasında değişiyor. Sıcak insanı çok bunaltıyor birde oruçluysanız dayanılmaz hale geliyor. Bana göre biz daha yüksek maaş almalıyız bu sıcakta emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Sonuçta vatandaşa hizmet için çalışıyoruz” dedi.
EKMEĞİMİZİ ATEŞTEN ÇIKARIYORUZ
Erzurum’a özgü olan lavaş ekmeği de Ramazan ayı ile birlikte yoğun rağbet görüyor. Lavaş üreticileri normal çalışma sürelerinden daha yoğun çalışıyorlar. İşlerin iyi gitmesinden mutlu olan lavaş üreticilerinin tek sıkıntısı Ramazan ayıyla birlikte artan sıcaklar. Lavaş ustası Necmettin Kılıç, “35 senedir bu mesleği yapıyorum. Erzurum’da tandır kültürü çok eskilere dayanıyor. Bende çırak olarak başladığım bu mesleği sürdürmeye çalışıyorum. Bizim işimiz ateşle biz ekmeğimizi ateşten çıkarıyoruz. Yaklaşık olarak 80 derece sıcaklıktaki ateşte lavaş pişiriyoruz. Onla birlikte sıcaktan bizde pişiyoruz. Özellikle Ramazan’da tandıra olan ilgi artıyor. Dolayısıyla daha çok ateş başında oluyoruz. En çok oruçlu olduğumuz için susuzluk çekiyoruz.“ dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fırın İşçilerinin Sıcak Çilesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN