Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sekmen: “Tarihi Eski Evleri’ni Restore Ediyoruz”

Giriş Tarihi: 12.7.2015 05:48 Güncelleme Tarihi: 13.7.2015 09:04
Sekmen: “Tarihi Eski Erzurum Evleri’ni Restore Ediyoruz”
Büyükşehir Belediyesi, Kültür Yolu Projesi kapsamında Erzurum Kalesi’nin çevresinde kamulaştırma, yıkım ve restorasyon çalışmalarını hızlandırdı.
Kale etrafında tespit edilen 21 tescilli binanın restorasyonu için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, ihalesi yapılan 7 binadan 4’ünün restorasyonuna başladı. Tarihi mekanın etrafında 21 sivil mimarlık eseri tarihi tescilli binanın kamulaştırıldığını belirten Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, "Toplam 21 tescilli binanın 3R projeleri hazırlanarak, Anıtlar Kurulu’na sunuldu ve onaylanan projeler ihaleye çıkarıldı. Tarihi tescilli 7 binanın ihale sürecini tamamlayarak, yer teslimini yaptık ve 4’ünde restorasyon çalışmalarına başladık. Hemen akabinde de diğer tescilli binaların restorasyonunu gerçekleştireceğiz. Tarihi gün yüzüne çıkarmak için çalışmalarımız sürüyor " dedi. Kentsel dönüşüm kapsamında özellikle Erzurum Kalesi çevresinde çalışmaların hız kazandığını ifade eden Başkan Sekmen, “Tarihi mekânların bulunduğu kale çevresinde seneye çok farklı bir projeyle karşılaşacaksınız. Bütün tarihi özelliği olmayan eski binalar yıkılmış, tarihi eserler gün yüzüne çıkarılmış, restorasyonları ve yeni peyzajları yapılmış olacak. Erzurum’un tarihi kimliği gün yüzüne çıkacak” diye konuştu.
TARİHİ ERZURUM EVLERİ’NİN ÖNEMİ
Kültür Yolu Projesi kapsamında kale çevresinde Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca tescil edilen binalardan restorasyonuna başlanan 4 binanın bakım ve onarım işleri bir yıl içerisinde tamamlanacak. 2’si kalenin kuzeyinde, 2’si de güneyinde bulunan ‘Erzurum Evleri’nin orijinallerine uygun olarak restorasyonları tamamlandığında tarihi mekanlar sosyal amaçlı kullanılacak. Yapılan çalışmalarında öncelikle, ‘Erzurum Evleri’nin orijinal özelliklerine uymayan ekler, duvarlar, sıvalar, çatılar kaldırılarak binanın orijinal dokusu ortaya çıkarılıyor. Daha sonra yapıda bozulmuş, deforme olmuş ya da çeşitli nedenlerle kullanılamaz durumda olan ahşap döşemeler, taşıyıcı kirişler, pencere ve kapılar sökülerek orijinaline uygun ahşap
elemanlarla değiştiriliyor, yıkılmış olan duvarlar orijinaline uygun taşlarla yeniden örülüyor. Yapının özgün durumunu korumayan taş ve ahşaplar kaldırılarak, yapı ilk günkü orijinal haline dönüştürülüyor. Böylelikle ‘Eski Erzurum Evleri’nin görünümü tarihi cephe ve sokak dokusuna uygun olarak tasarlanıyor. Bu arada binalara, ‘Erzurum Evleri’nin genel özelliklerini taşıyan; tandır başları, kırlangıç tavan, kemerli ocak başı, sofa ve kahve ocakları da konulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sekmen: “Tarihi Eski Erzurum Evleri’ni Restore Ediyoruz”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN