Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ambargonun Kaldırılması Sonrası İran’a İlk Heyet Daib’den

Giriş Tarihi: 3.8.2015 20:08 Güncelleme Tarihi: 4.8.2015 05:48
Ambargonun Kaldırılması Sonrası İran’a İlk Heyet Daib’den
İran’a uygulanan ambargonun kaldırılması kararı iş dünyasını heyecanlandırırken, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) heyeti yönünü Tebriz’e çevirdi ve yeni süreçte İran’a ülkemizden yapılan ilk resmi-ticari heyeti gerçekleştirdi.
İran’a uygulanan ambargonun kaldırılması için İran ile Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi arasında yürütülen nükleer müzakereler sonucunda imzalanan nükleer program anlaşması ile oluşacak 100 milyar dolarlık ticaret hacmi için harekete geçen ve ilk ticari ve resmi heyeti gerçekleştiren Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği; Ekonomi Bakanlığı desteğiyle geniş katılımlı bir heyetle 27-30 Temmuz 2015 tarihlerinde Tebriz/İran’a yönelik bir Ticaret Heyeti Organizasyonu gerçekleştirdi.
ZEHRA TAŞKESENLİOĞU’DA HEYETTEYDİ
DAİB tarafından organize edilen Tebriz/İran Heyetine, 25. Dönem Milletvekili Sayın Zehra TAŞKESENLİOĞLU, DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Cemal ŞENGEL, Yönetim Kur. Üyeleri Abdullah ATALAR ve M. Senar KENDİSEVER, DAİB Genel Sekreteri Murat KARAPINAR, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yrd. Zafer AYNALI, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Mehmet Emin ÖZ, Erzurum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Selahattin ŞENER, gazeteci-yazar Öztürk AKKÖK ve bölgede faaliyet gösteren iş adamlarından oluşan toplam 40 kişi katıldı. Programa, Erzurum Milletvekili Sayın Zehra TAŞKESENLİOĞLU’nun da katılması ve ikili görüşmelerde dahil olmak üzere program kapsamında gerçekleştirilen resmi ve teknik ziyaretlerde bulunması, heyet tarafından memnuniyetle karşılandı.
Türkiye Cumhuriyeti Tebriz Başkonsolosu Sayın Güven BEGEÇ’in nezaret ettiği program kapsamında; ilk gün, tüm gün boyunca İran’da faaliyet gösteren firmalar ile DAİB heyetinde yer alan firmalar arasında, karşılıklı ticaret ve yatırım alanında işbirlikleri sağlama amaçlı ikili iş görüşmeleri; ikinci gün teknik geziler ve firma ziyaretleri gerçekleştirildi
İkili iş görüşmeleri toplantısında firmaların iş hayatında karşılaştıkları sorunlar ve çözümleri ile alakalı görüşmeler yapıp, sorunlarını dinleyen, Erzurum Milletvekili Sayın Zehra TAŞKESENLİOĞLU, İran’a yönelik ambargonun kaldırılmasını memnuniyetle karşıladığını belirterek, “Türkiye olarak ambargonun kaldırılması sürecinde dost ve kardeş ülke İran’ın sürekli yanında olduk ve onu destekledik. Zira, görülecektir ki, ambargo sürecinde bile iki ülkenin karşılıklı ticareti ambargoya rağmen büyümüştür. İran, Türkiye’nin ve bölgenin dış ticareti için çok önemli bir fırsat. İnşallah, bu fırsatın artması için ticari ve kültürel ilişkilerimizi geliştireceğiz ve iki ülkenin dış ticaretini çok kısa zamanda 30 milyar $ seviyesine getireceğiz.” dedi.
Program kapsamında ayrıca, Doğu Azerbaycan Eyaleti (Tebriz) Vali Yardımcısı Said ŞEBİSTERİ, Doğu Azerbaycan Eyaleti (Tebriz) Belediye Başkan Yardımcısı Ekber MUHAMMEDİ, Doğu Azerbaycan Eyaleti (Tebriz) Ticaret, Sanayi ve Maden Odası Başkanı Hasan SAMEDZADE, DEİK Türk İran İş Konseyi Eş Başkanı Reza KAMİ, Doğu Azerbaycan (Tebriz) Mali ve Ekonomik İşler Kurumu ve Yabancı Yatırımlardan Sorumlu Başkanı Reza HOSSAİNİ’yi ziyaret eden heyet, ambargonun kalkması sonrası artacak olan ticaret hacminden ve fırsatlarından karşılıklı olarak her iki ülkenin bölge illerinin ve işadamlarının etkin bir şekilde faydalanması yönünde karşılıklı yapılabilecek işbirliği faaliyetleri ve ortak çalışma alanları hakkında görüş alış verişinde bulundu.
İran’da, ambargo sonrası oluşacak olumlu gelişmelerin ve ticari fırsatların, Türkiye’deki tüm ihracatçıları umutlandırdığını ve bu anlamda Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği olarak bu fırsatı avantaja dönüştürme yönünde harekete geçtiklerini ve bu ziyaretin yeni süreçte İran’a ülkemizden yapılan ilk resmi-ticari heyeti özelliğinde olduğunu vurgulayan DAİB Yönetim Kurulu Başkanı Cemal ŞENGEL, ‘‘İran’a uygulanan ambargo dolayısıyla ihracatımız yıldan yıla düştü. Artık bu durum değişecek. Bu anlaşma sadece İran’ın lehine olan bir durum değil, özellikle bölgemiz olmak üzere bütün dünyayı ilgilendirmekte olup, bölge olarak bu fırsatı iyi değerlendirip, bölgemizin ticaret hacmini artırarak, DAİB olarak hedeflediğimiz 10 Milyar $ ihracata ulaşacağız, çünkü İran ve Türkiye’nin ihtiyaçları birbirini tamamlayıcı durumda.’’ dedi.
İkili iş görüşmelerinin son derece verimli geçtiğini vurgulayan Sayın Şengel, ‘‘Organizasyon kapsamındaki ikili görüşmelere İran’lı firmalar yoğun ilgi gösterdi. Yaklaşık 120 adet ikili iş görüşmesi gerçekleştirilmiş olup, bu görüşmelerin 50’yi aşkını ticari işbirliğiyle olumlu sonuçlandı. Bu heyetimizde de görüyoruz ki, yaptırımların kalkmasıyla iki ülke ticaret hacmi ve işbirliği mutlaka artacaktır. İnşallah, İran’a daha sık bu tür organizasyonları yapacağız, davetimizi ilettik aynı şekilde gerek Tebriz’den gerekse İran’ın diğer şehirlerinde işadamlarının da dahil olduğu ticari-resmi heyetleri bölgemizde ağırlayarak, iki ülke arasındaki ticaretin ve işbirliğinin gelişmesi yönünde inisiyatif alacağız. ’’ dedi.
ERZURUM MEYDANI SÖZÜ
Program kapsamında heyet tarafından Doğu Azerbaycan Eyaleti (Tebriz) Belediyesine gerçekleştirilen ziyarette, Ak Parti Erzurum Milletvekili Zehra TAŞKESENLİOĞLU, Erzurum’da “Tebrizkapı” diye bir semt bulunduğunu, çocukluğunun da bu semtte geçtiğini hatırlatarak, “Sizden de Tebriz’de bir Erzurum Meydanı istiyoruz” talebinde bulundu. Bu talep Tebriz Belediyesi yetkililerince olumlu karşılanarak, en kısa sürede yerine getirileceği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ambargonun Kaldırılması Sonrası İran’a İlk Heyet Daib’den
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN