Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ticaret İl Müdürlüğün’den Tüketiciyi Bilinçlendirme

Giriş Tarihi: 8.10.2015 09:48 Güncelleme Tarihi: 8.10.2015 10:16
Ticaret İl Müdürlüğün’den Tüketiciyi Bilinçlendirme
Ticaret Müdürlüğü Şube Müdürü Turgut Özer ve İl Tüketici Hakem Heyeti Raportörü Elif Tan, polis adaylarına tüketiciyi bilinçlendirme semineri düzenledi.
Polis Meslek Yüksek Okulu Toplantı salonunda yapılan eğitime Polis Meslek Yüksek Okulu Müdürü Suat Günbey, Okul Müdür Yardımcısı Okan Yıldırım, Emniyet Amirleri Talat Çelebi, Fatma Köse, Mehmet Yaşar Ayhan, Komiser Yardımcısı Nizam Güneş ve çok sayıda Polis Meslek Yüksek Okulu öğrencisi katıldı.
Özer, burada yaptığı konuşmada, 2014 yılında yürürlüğe giren 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun tüketiciye önemli haklar getirdiğini belirterek, kanun hakkında detaylı bilgiler verdi.
Erzurum’da en çok karşılaşılan tüketici sorunlarına değinen Özer, bankalar, GSM şirketleri ve ayıplı mal ve hizmetlere yönelik şikayetlerin ilk sıralarda yer aldığını söyledi.
6502 SAYILI KANUN ÖNEMLİ HAKLAR İÇERİYOR
6502 sayılı kanunun yeni düzenlemeler getirdiğini belirten Özer, “6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile kredi sözleşmesi imzalanmadan önce, tüketicinin sözleşme şartları hakkında bilgilendirilmesi zorunlu kılınmıştır. Tüketicilere, tüketici kredisi sözleşmesinden 14 gün içinde cayma hakkı getirilmiştir. Tüketicinin açık talebi olmaksızın, krediyle ilgili sigorta yaptırılması yasaklanmıştır. Tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi halinde ise istediği sigorta şirketi ile imzaladığı poliçe, kredi veren tarafından kabul edilmek zorunda olacaktır. Bankaların, kredinin ödenmesi için açılan hesaplardan, sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda tüketicilerden ücret ya da masraf talep etmesi yasaklanmıştır. Bu hesabın, tüketicinin aksine yazılı talebi olmaması halinde kredinin ödenmesi ile kapanması zorunlu tutulmuştur.” dedi.
Tan ise yeni kanunda birçok başlıkta değişiklik yapıldığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Yeni Kanun ile tüketicileri daha ileri seviyede korumaya yönelik tedbirler alınmış; Tüketicilerin hak arama yolları kolaylaştırılmış, Tüketicinin bilgilendirilmesi konusu ön plana çıkarılmış, Bürokrasi azaltılmış, Hakkaniyete uygun bir ceza sistemi oluşturulmuştur. Yeni kanun, mevcut düzenlemelerin birçoğunda değişiklik öngörmenin yanı sıra; mevcut Kanunda yer almayan yeni düzenlemeleri de getirmektedir.”
Eğitimin ardından Özer ve Tan, katılımcıların sorularını yanıtladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ticaret İl Müdürlüğün’den Tüketiciyi Bilinçlendirme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN