Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bisiklet yoluna Bakanlık desteği

Kütahya Belediyesi'nin bu yıl içinde çalışmalarına başlayacağı 'Bisiklet Yolu Projesi'ne Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan onay geldi. Bakanlık projeye yüzde 45 finansman desteği sağlarken, proje ile hava kirliliğinin de önüne geçilecek

Kütahya Belediyesi tarafından şehir merkezine yapılması planlanan Bisiklet Yolu Projesi hazırlanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderildi. Bakanlığın "81 İlde Bisiklet Yolu Projesi" kapsamında destek almayı planlayan Kütahya Belediyesi, projenin onaylanması sonrasında çalışmalarını da hızlandırdı. SABAH ESKİŞEHİR'e konuşan Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, projenin Kütahya açısından büyük önem taşıdığını ve en kısa sürede alt yapı çalışmalarına başlayacaklarına değindi. Projenin hem spor hem de çevresel yönden önemli olduğunu belirten İça şöyle konuştu: "Bu proje halk sağlığı içinde çok önemli. Şehrin bir ucundan diğer ucuna kadar yol kenarlarına bisiklet hatları yapacağız. Bisiklet duraklarında akıllı bisikletler olacak. Vatandaşımız bu bisikletlerden kurallar çerçevesinde yararlanabilecek. Bisiklet hatlarımızla ilgili yaptığımız proje trafik komisyonundan geçti. Bisiklet yolu Kütahyalılar için çok faydalı bir proje olacak."

BİSİKLET PARKI DA GELİYOR

Belediye Başkanı İça proje kapsamında 30 noktaya bisiklet toplama merkezleri ve bisiklet parkları yapılacağını ifade etti. Bu projenin Kütahya halkı için büyük bir avantaj olduğunu ve projenin finansmanın yüzde 45'inin bakanlık tarafından karşılanacağını söyleyen Başkan İça "Bisiklet yollarıyla araç kullanımını azaltarak hava kirliliğinin önüne geçmeyi planlıyoruz. Bakanlık yetkilileri önümüzdeki dönemlerde projemizi yerinde inceleyecek" diye konuştu. Tamamlanan projeye göre Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Kampusu'ndan başlayan bisiklet yolu Zafertepe Mahallesi'ne kadar uzanacak. Bazı noktalarda tek yön bazı noktalarda ise gidiş geliş olarak tasarlanan projeye göre yolun toplam uzunluğu 77 kilometre olacak. 301 noktadan geçen bisiklet yolunda bisiklet toplama merkezleri ve bisiklet parklarıda yer alıyor. Şehir merkezinde de olacak bisiklet yolu için belirlenen bisiklet parkı ve bisiklet toplama noktalarından bazıları şöyle: "DPÜ Evliya Çelebi Kampusu bisiklet parkı, Kızılbayır iniş ve çıkış toplama merkezi, Şair Şeyhi Kuzeydoğu ve güneybatı bisiklet parkı, Ticaret Borsası güneybatı ve kuzeydoğu bisiklet parkı, Sanayi kuzeydoğu bisiklet parkı, Sanayi güneybatı bisiklet toplama merkezi, Sera AVM bisiklet toplama merkezi, Şehzadeler Parkı bisiklet parkı, TOKİ bisiklet parkı, Mithatpaşa bisiklet parkı, Atakent bisiklet toplama merkezi, DPÜ Germiyan Kampusu bisiklet parkı, Vefa bisiklet parkı, Fuar alanı bisiklet toplama merkezi."
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Bisiklet yoluna Bakanlık desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN