Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ateşte açan çiçekleri Bakanlık sergileyecek

Piri Reis haritalarını "Ateşte açan çiçekler" olarak tarif edilen çini eserlere uygulayan sanatçı Fahri Çetinkaya'nın çalışmaları "2013 Piri Reis Yılı" kapsamında Kültür Bakanlığı'nca sergilenecek

Kütahyalı çini sanatçısı Fahri Çetinkaya, Piri Reis'in haritalarını çini tablolara işledi. 2013'ün UNESCO tarafından dünyada "Piri Reis Yılı" ilan edilmesiyle daha da önem kazanan 90 parça eserin varlığını öğrenen Kültür ve Turizm Bakanlığı, yurt içi ve yurt dışında sergi açmaya karar verdi. SABAH ESKİŞEHİR'e yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Çetinkaya "Piri Reis'in haritalarını hep çok ilginç bulurdum. Bu haritaları çini pano ve tabaklar üzerine uygulamaya başladım. Yaklaşık 2 yıl önce başladığım bu çalışmaları 17 Aralık 2012'de tamamladım. Hemen arkasından 2013 yılının dünyada "Piri Reis Yılı" ilan edildiğini öğrendim. Ben bu çalışmaya başlarken böyle bir karar gündemde değildi.Yani habersiz başladım ama mutlu bir tesadüf oldu" dedi.

YURTDIŞINA AÇILIYOR
Çetinkaya "Kütahyalı sanatçılar çiniyi 'Ateşte açan çiçekler' diye tanımlarlar. Boyanın üzerine bir sırça çekip fırına veriyorsunuz. Kimyasal değişimlerle tabak çiçekler gibi elinize geliyor" diye konuştu. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın yaptığı çalışmaları öğrenince kendisini aradığını belirten Çetinkaya "Bakan bey 'özel organize edip sipariş verseydik böylesine yerinde olmazdı. Seni içtenlikle kutlarım. Eserlerin yurt içi ve yurt dışında sergilenecek' dedi" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ateşte açan çiçekleri Bakanlık sergileyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN