CEMALETTİN GÜRSOY: Özürlü kadrosunda çalışmayanın da erken emeklilik hakkı var

Giriş Tarihi: 18.1.2013
Son günlerde dillerden düşmeyen kent Eskişehir. Özellikle de engellilerin dilinden. Çünkü, daha engelliler için "mimari düzenleme" zorunluluğu yokken, Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve il yönetimi el ele verip Eskişehir'i engelliler açısından "yaşanabilir kent" haline getirdi. Ziyaretim sırasında yapılanları yerinde gördüm, imrendim.
Mimari düzenlemeyle yetinmeyen belediye ekmek büfelerini engellilere vererek çoğunu işe-aşa kavuşturmuş. Yapılanların hangisini saysak ki... Özetle, ulaşım ve erişim yönünden fukara metropol kentlerin, engelliler konusunda Eskişehir'in "Engelsiz kent" çalışmalarını örnek almasını diliyoruz. Sevgili okurlar... Bugün mevzuatı aşamayarak ikinci kez engellenen Eskişehirli dostlarımızdan gelen şikâyetlere yer verip sorunları birlikte aşmaya çalışacağız. İşte, şikâyetlerden birkaçı:
***

* Rapor derecem yüzde 70. ÖTV'den muaf araç alabilir miyim? Bir başka sorum ise şu: İşe giriş tarihim 1989. Vergi indirim belgesiyle emeklilik sürem nedir? Şimdiden teşşekkürler. İlkay Kalafat
-
Sevgili okurum. Yürürlükteki yasa hükümlerine göre engel dereceniz yüzde 90'ın altında olduğu için ÖTV ödemeden araç almanız mümkün değil. Diğer sorunuza gelince; emeklilik süreniz tamam. Hayırlı uğurlu olsun. İşlemleriniz için SGK'ya başvurunuz.

***
* 2000'de SSK'lı oldum. 2006'da da vergi dairesi yüzde 40 raporumu onadı. 3 bin günle ne zaman emekli olurum? Hayri Çam
- Emeklilik süreniz 19 yıl, 4.240 gün. Prim gün sayınız tamam. 6 yılı doldurduğunuzda emeklisiniz.

***
* İyi günler. Sigorta girişim 2009. Özel bir şirkette çalışıyorum Yüzde 85 sakatlık oranımla 1.200 günüm var. Vergi muafiyetimle ne zaman emekli olabilirim? Mahmut Tabakçı
- Mahmut Bey. Sizin gibi yüzde 85 sakatlığı olanların emeklilik süresi 15 yıl, 3.960 gün. Şu an 4 yılınız ve 1.440 gün prim ödemişliğiniz var. Emekliliğiniz için kalan süreniz 11 yıl, 2.520 gün.

***
* Patronumdan memnun değilim. İşten ayrılmak istiyorum. Acaba kıdem tazminatımı nasıl alabilirim? Ayrıca yüzde 60 engelli raporum var fakat engelli kadrosunda değilim. Bu durum özürlülükten emekli olmamı etkiler mi? Gökhan Aksu
- 4857 sayılı İş Yasası hükümlerine göre ister engelli, ister sağlam olun. Kendi isteğinizle işten ayrıldığınızda kıdem tazminatı alamazsınız. Ayrıca özürlü kadrosunda çalışmamanız erken emekli olmanızı etkilemez. Bilakis alacağınız emekli maaşını artırır.

***

* Sigorta başlangıç yılım 3 Mart 1994. 2012'de Maliye'den aldığım yüzde 48'lik vergi indirim raporumla ne zaman emekli olurum? Ayrıca raporumdaki iki yıllık süre bittiğinde tekrar belge almam şart mı? Faruk Meleme
- Verdiğiniz bilgilere göre emeklilik süreniz tamam. İşlemleriniz için SGK'ya başvurunuz. Diğer sorunuza gelince. İki yıllık kontrol sonrası sakatlığınızda bir düzelme olmamışsa yeniden rapor almanıza gerek yok. Tersi durumda rapor işlemlerini yenilemeniz gerekiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CEMALETTİN GÜRSOY: Özürlü kadrosunda çalışmayanın da erken emeklilik hakkı var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN