Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Startı martta veriyoruz

AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti çalışmalarıyla ilgili eleştirilere yanıt verdi. Avcı "Etkinlikler martta start alacak, yer yerinden oynayacak" dedi

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı ve AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı SABAH ESKİŞEHİR'in sorularını yanıtladı. Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti projesinin bir parti projesi olmaması için herşeyi yaptıklarını söyleyen Avcı, şehrin tüm aktörlerini işin içine sokmaya çılıştıklarını ifade etti. Avcı "Kimse 'Ben dışarıda bırakıldım, AKP kendisine mal etmek için seçim yatırımı olarak bu projeyi yapıyor' demesin diye, bunun en geniş katılımla, en geniş demokratik diyalogla yürüyen bir süreç olması için geniş katılımlı yönetim modeli geliştirdik" dedi. Süreçlerden herkesi haberdar ettiklerini belirten Avcı "Bütün Eskişehir halkı ve Eskişehir milletvekili arkadaşlarımızda gelişmeleri paylaşarak 'Bakın böyle kuruyoruz, bu amaçla böyle kuruyoruz, bunu böyle yapacağız' dedik. Burada bir uzlaşma sağladık. Bunun için bütün milletvekili arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" diye konuştu. Harcamalar konusuna da değinen Avcı "Biliyorsunuz geçmişte hep eleştirilen bir konu vardı. Anadolu Üniversitesi'nin harcamadığı birtakım kaynaklar Hazine tarafından gelişmekte olan üniversiteler için harcanmak üzere Hazine'ye aktarılıyordu. O yüzden de iki dönemdir 'Eskişehir'in parasına Ankara el koydu' deniyordu. Bu sefer bu denmesin diye yasada onun için özel bir tedbir de aldık. Anadolu Üniversitesi'nin bütçe fazlası Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği için Eskişehir'de harcanacak. Ankara'dan para istemiyoruz. Üniversite kaynaklarımız, yerel kaynaklarımız bu konuda bize yeterli olabilir. Yeter ki siz gerekli yasal düzenlemeyi yapın. İnşallah 2013 Mart ayında start vereceğiz. Eskişehir'de yer yerinden oynayacak" dedi.

'ŞİKÂYETLERİ BİLİYORUZ'
Sürecin yavaş işlediğine dair eleştirilere de yanıt veren Avcı şöyle devam etti: "Bu konuda şikâyetler var, bu şikâyetler bize de geliyor. Daha hızlı, daha çabuk hareket edilmesi gerektiğine dair eleştiriler geliyor. Bunların bir kısmı farazi, geçici. Mesela Vali trafik kazası geçirdi. 15 gün çalışamadı. Fakat biz Sayın Valimizin beklentileri konusunda gerek Maliye Bakanlığı'ndan, Yurtdışı Türklerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Koordinasyon Başkanından her türlü randevu talebini takip ediyoruz. Gerekli bağlantıları kuruyoruz ve yönetim kurulunun önünü açmaya çalıyoruz. Onun icraatını, bürokraside gerçekleştirebileceği zemini hazırlamak, bunu zaten yapıyoruz. Yeter ki siz bize 2013'te Eskişehir için hangi faaliyetleri yapmamız gerektiğini söyleyin, biz onun planlanmasını programlamasını yapalım, gerekeni Eskişehir'e ulaştıralım diyorlar."

NİTELİKLİ MİSAFİR GELECEK
Avcı mart ayında Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinliklerini başlatacaklarını belirterek şöyle devam etti: "Eskişehir'de çok sayıda nitelikli misafirimiz olacak. Yani buraya sadece çorba içmeye gelmeyecekler. Kültürel bir faaliyetin ya icraatçısı ya da izleyicisi olarak gelecekler. Bunların içinde sporcular, sinemacılar, bilim adamları, sanatkarlar, Türk dünyasının çok farklı sportif faaliyetlerini yürüten gruplar olacak. Dolayısıyla çok zengin bir misafir kitlesi bu. Bütçeyle ilgili olarak ise sayın valinin rahatsızlığı bu konuyu biraz geciktirdi. Maliye Bakanlığı ile harcama yönetmeliği konusundaki görüşmeler önümüzdeki günlerde netleşecek."

ÇALIŞMALAR ARTIK HIZLANACAK
Son koordinasyon toplantısında alınan karar gereğince çalışmaların hız kazandığını belirten Avcı "Alınan karar gereğince koordinasyon üyesi olan bütün Bakanlar, en yüksek bürokratları Eskişehir'e gönderdiler. Burada Sayın Vali başkanlığında bir toplantı yapıldı. O toplantıdan her bakanlık sürece nasıl katkıda bulunabileceğini anlattı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Startı martta veriyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN