Türkiye'nin en iyi haber sitesi

16 milyon euroluk rulman fabrikası

Almanya'da otomotiv rulmanı üreten tek Türk şirketi olan Das Lager Germany, Eskişehir'e 16 milyon euroluk rulman fabrikası kuracak. İç ve dış piyasaya yönelik çalışacak fabrikada ilk etapta 218 kişiye iş imkânı sağlanacak

Giriş Tarihi: 25.1.2013
Almanya'nın Düsseldorf şehrinde özel tasarım otomotiv rulmanları üreten Das Lager, Eskişehir'e fabrika kuruyor. Şirket 30 yıllık bilgi birikimi ve deneyimini Türkiye'ye taşıyor. Özel otomotiv rulmanları başta olmak üzere, tamamen özel tasarım ve özel dizayn üretim yapan Das Lager Germany, Eskişehir'de kuracağı fabrika ile Türkiye'de bir ilke imza atacak. Eskişehir atılımı konusunda bir açıklama yapan Das Lager Germany CEO'su Harun Adıgüzel, kentte kuracakları fabrikada ülkemizde üretilmeyen ve tamamen özel olan otomotiv rulmanları, demiryolu rulmanları, rüzgar enerjisi ve çelik endüstrisi rulmanları üretimi yapacaklarını söyledi. Adıgüzel "Tamamen özel tezgahlarda miktarı az, değeri yüksek ve sadece o uygulamaya esas olan rulmanlar üreteceğiz. Buna 'rulman modacısı' ya da 'rulman terzisi' adını veriyoruz. Yani firmanın isteğine ve ihtiyacına uygun olan rulmanı dizayn edip istenilen rulmanları üreteceğiz. Türkiye'de bu hizmeti veren bir firma yok. Dünya'da da bu hizmeti veren sadece birkaç firma var" dedi. Türkiye'de rulmanın çok yüksek fiyatlarla ithal edildiğini ve buna bağlı olarak cari açığın arttığını belirten Adıgüzel "Bu ürünler Türkiye'de üretildiği takdirde büyük bir cari açık kapanmış olacak. Yerli ürünü kullanıcılar ve özellikle devlet kurumları alımlarında tercih ederlerse, ülkemize rulman yatırımı artar, cari açık ve dışa bağımlılık azalır. Böylece kendi teknolojik gelişmemizi ve stratejik sanayimizi kurma açısından çok önemli bir adım atmış oluruz" diye konuştu.

218 KİŞİYE İŞ

Eskişehir Organize Sanayi bölgesinde kurulacak olan fabrika, 18 bin 500 metrekare açık, 9 bin 250 metrekare kapalı alana sahip olacak. Fabrikaya mühendis, taşlama ve süper finiş uzmanları olmak üzere ilk etapta 218 kişilik bir istihdam sağlanacak. Fabrikada standart ürün üretilmeyecek. Sektörün ihtiyacı olan bilyeli, siferik, silindirik ve konik makaralı özel ürünler üretilecek. İlk etapta üretimin yüzde 50'sini yurt içi piyasaya, yüzde 50'si ise Amerika, Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerine ihraç edilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
16 milyon euroluk rulman fabrikası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN