Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çoban heykeltıraşın ünü sınırları bile aştı

Kütahya'da köyünde çobanken yaptığı çamurdan heykellerle sanata adım atan Ömer Cesur, birçok ünlünün çiniden heykeline imza atarak Amerika'da bile tanınan bir isim haline geldi

Küçük yaşta köyünde çamurdan heykeller yapan Ömer Cesur, bu yeteneğini hiçbir eğitim almamasına rağmen geliştirerek Türkiye'de ve dünyada tanınan bir isim haline geldi. Cesur, heykelle tanışma öyküsünü SABAH ESKİŞEHİR'e anlattı. İlkokulda yaptığı resimlerin öğretmenlerinin dikkatini çektiğini söyleyen Cesur, ailesinin çiftçi olduğunu ve Porsuk çayı kenarında hayvanlarını otlatırken çamurdan heykeller yaptığını söyledi. O yıllarda koyun ve keçilerinin heykellerini yaptığını belirten Cesur, dostlarından çok destek gördüğünü ifade etti. Hastalığı nedeniyle hastanede yatarken çini ustası Abdurrahman Özer ile tanıştığını ve hayatının dönüm noktasını bu olayın oluşturduğunu belirten Cesur şöyle konuştu: "Kendisi çini işi ile ilgileniyormuş. Hastaneye getirilen çini hamurları ile eserler yapardı. Kendisine 'Ben de yapayım' dediğimde bana 'Sen ne anlarsın Siner Köylü' diye takılırdı. En sonunda kendisinden bir topak çamur istedim. Kendisi de bir parça çamur aldı ve kurt heykeli yaptı. Ben de onun yaptığına bakarak aynısını yapmaya çalıştım. Abdurrahman amca odaya geldiğinde ikimizin de yaptığı eser yan yana duruyordu ve diğer oda arkadaşlarımız Abdurrahman amcaya 'hangisi senin?' diye sorduğunda benim yaptığımı gösterdi. Bu benim için büyük bir onur oldu. Hastaneden çıkınca Abdurrahman amca ile birlikte çalışma kararı aldık."

'Eğitim almadım'
Cesur "Rahmetli Sıtkı Olçar'la da tanıştım. Ben yaptığım eserleri Sıtkı ustanın dükkanına götürürdüm ve orada bir köşede sergilenirdi. Usta bana boyasını, çamurunu verirdi. Böylelikle ben de kendimi geliştirim. Bu işi 1969 yılından beri yapıyorum. Emekli olduktan sonra bir fırın aldım ve kendi atölyemde çalışmalarımı sürdürüyorum" dedi. Bugüne kadar yaptığı işle ilgili eğitim almadığını bildiren Cesur, resme bakarak istediği şekilleri yapabildiğini, kalıp kullanmadığını söyledi. Cesur "İlk kez Rahmetli Selahattin Ağa'nın çiniden heykelini yaptım. Bunun dışında Barış Manço ve Zeki Müren başta olmak üzere birçok ünlü sanatçılarımızın heykelini yaptım. Son olarak Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün heykelini yaptım" dedi. Eserlerinin, ABD ve Fransa başta olmak üzere birçok yabancı ülkede de sergilendiğini anlatan Cesur, özellikle Amerika'da bazı sanatseverlerin yöresel kıyafetlerle yaptığı heykelleri çok beğendiğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çoban heykeltıraşın ünü sınırları bile aştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN