Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En fanatİk lületaşı

Eskişehir'de, lületaşı satışı yapan bir işyerinde üretilen ve üzerinde Eskişehirspor, Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın logolarını taşıyan lületaşı anahtarlıklar taraftarlardan büyük ilgi görüyor

Giriş Tarihi: 1.2.2013
Lületaşı ustaları çağa ayak uydurdu. Eskişehir'de bir lületaşı ustası Eskişehirspor, Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın logolarını taşıyan lületaşı anahtarlıklara imza atınca fanatik taraftarların dikkatini çekmeyi başardı. Eskişehir Lületaşı ve Diğer Değerli Taşlar El Sanatları Üretimi, Pazarlama ve İşletme Kooperatifi Başkanı İsmail Ayan "deniz köpüğü", "köstebek taşı", "beyaz altın" olarak da bilinen ve Eskişehir'in çevre köylerindeki madenlerden çıkartılan lületaşını yaklaşık 45 yıldır işlediğini dile getirdi.

LÜLETAŞI HER YERDE

Lületaşının atölyelerde işlenip pipodan satranç takımına, biblolardan rölyefe ve takılara kadar birçok üründe kendini gösterdiğini ifade eden Ayan "Lületaşı, Eskişehir'de toprağın 40 ila 380 metre altında bulunan değerli bir maden. Eskişehir'in en önemli değerlerinden birisi" diye konuştu.

FANATİĞE ANLAMLI HEDİYE
Ayan , taşın boyutu ve biçimi verilecek şekle yön gösterebildiğini, taşın doğal biçimine en uygun modelin seçilmesi gerektiğini ifade etti. Lületaşından yapılan ürünlere üzerinde bazı Süper lig takımlarının logoları bulunan anahtarlıkları da eklediklerini anlatan Ayan, şöyle konuştu: "Eskişehirspor, Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş anahtarlıklarını hazırladık. 5 liradan satışa sunduğumuz anahtarlıklara yoğun ilgi var. Eskişehirspor anahtarlığından sonra Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş anahtarlıkları satılıyor. Yerli turistler, vatandaşlar ve esnaf, anahtarlıklara ilgi gösteriyor. Uygun fiyatlı olduğundan değerli bir hediyelik eşya olma özelliği de taşıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En fanatİk lületaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN